Motorland Bělá: pod Bezděz nejen za motorismem

Nedávno byl oficiálně otevřen velmi zajímavý areál umístěný v bývalém vojenském újezdu Ralsko. Zájemci se mohou těšit na aktivity související především s motorismem a už samotná rozloha 30 km2 dává tušit, že jich nebude málo. Do Motorlandu jsme se vydali a na vlastní kůži vyzkoušeli téměř všechny atrakce. Stojí návštěva za to?


Vydáno: 22.9.2009

S odpovědí nebudu otálet, ani vás napínat. Ano, určitě stojí za to vyrazit do Bělé pod Bezdězem, což je obec ležící nedaleko Mladé Boleslavi. Jak už bylo řečeno, celková rozloha je 30 km2, připraveny jsou zde tři kilometry asfaltových cest a další dva kilometry cest pro off-road.

Závoďte!

Tvůrci tohoto projektu rozdělili svou nabídku do několika zón. Začněme tedy od té pro motoristy zřejmě nejzajímavější. Takzvaná “racingzone“ přináší hned několik nabídek. Vyzkoušet můžete Streetkart racing motokáry, které se od těch klasických liší především možností vyrazit do ulic (vybaveny jsou klasickou SPZ). Trochu nezvyklý je vyšší posaz, ale zábavy si s nimi lze užít hodně.

K dispozici jsou rovněž čtyřkolky a velmi zábavné terénní buginy. Už název sám napovídá,že je možné právě v jedné z těchto disciplín zorganizovat závod pro uzavřenou skupinu. Druhou částí je pak spolujízda, která svým účastníkům nabídne docela slušný příděl adrenalinu.

140 km/h po asfaltu, 90 km/h po cestě

Tedy záleží na tom, kdo je na co zvyklý. Svézt se můžete v Audi A3 Quattro v úpravě pro okruh. My jsme si tento vůz mohli vyzkoušet z pozice řidiče. V podstatě jde o automobil vybavený sériovou technikou, což ale není zas až tak na škodu. Komu by to bylo málo, ten může vyzkoušet závodní BMW 1 nebo Škodu Fabii Rallycross. V našem případě vyšla spolujízda na německý hatchback. Pro představu uvedu, že po zdejším asfaltovém okruhu jsme jeli zhruba 140 km/h. Ubránit se ovšem nelze dojmu, že pilot automobil tak trochu šetřil.

Navzdory velké propagaci právě této atrakce, která bude bezesporu pro mnoho lidí hodně adrenalinová, jsme absolutní vrchol z nabídky Motorlandu našli někde jinde. Kromě spolujízdy po asfaltové silnici se nabízí také místo spolujezdce v bugině vybavené motorem 1,4 l pocházejícího ze Škody Favorit. Jezdí se tak nějak v celém areálu, sjíždět budete prudké kopce, velké náklony a možná si i poposkočíte. Největší dojem přinesla rychlá jízda po polní cestě. Speciál zde dosahoval rychlosti okolo 90 km/h, a to bylo velmi působivé.

Rally i motocross

Areál v Bělé pod Bezdězem využívá také tým Škoda Motorsport. O asfaltové části trati už řeč byla, stejně tak lze využít i šotolinové cesty. Tím se dostáváme do volné přírody. Šotolinové cesty jsou jen začátek. Další v pořadí je totiž offroadzone. S automobily Land Rover Defender (který má mimochodem zkušenosti s válkou v Iráku) nebo Mitsubishi Pajero se vydáte na terénní dráhu nebo na takzvanou expedici, kdy vás bude čekat zhruba 20 kilometrů celým areálem, včetně bahenních brodů, vysoké trávy, písčitých cest a jízdy lesem.

Aby nepřišli zkrátka ani příznivci jedné stopy, postavili tvůrci Motorlandu také motocrossovou dráhu. Tu jsme si bohužel nestihli prohlédnout, a tak se budete muset spokojit pouze s informací, že si ji lze pronajmout včetně traťové obsluhy.

Nejen motorismus

Řádný adrenalin nemusíte zažít pouze za volantem nějakého motorového vozidla. Uspořádat lze mimo jiné paintballové bitvy, které díky obrovské rozloze areálu slibují taktéž zajímavé zážitky. Pokud máte zájem a zřejmě i dostatečný finanční obnos, není problémem zapojit do hrátek na vojáky třeba zmíněné Land Rovery, obrněný transportér nebo dokonce helikoptéru. Ale to jsme trochu odbočili od tématu, které je pro nás, jako pro motoristický magazín, zajímavé.

Čtyři kola a volant najedeme také ve funzone. Stan, který je určen především pro odpočinek a zábavu, nabízí pět simulátorů Playstation a profesionální pět metrů dlouhou autodráhu (nebo také sedmimetrovou lezeckou stěnu, dětský koutek, gril a podobně).

Jak už jsem zmínil na začátku, Motorland Bělá je zajímavý areál, který nabízí mnoho atrakcí a aktivit. Náš skromný názor je takový, že se úsilí tvůrců vyplatilo a výsledek můžeme považovat za velmi povedený. Osobně doufám, že Bělou pod Bezdězem brzy opět navštívíme.

Další informace najdete na www.motorlandbela.cz  

 

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Autor

Galerie