Motorkáři? Děkuji, nechci!

Kolik jsem toho už slyšel o tom, kterak jsou řidiči automobilů neohleduplní vůči kolegům na motocyklu. Nedávno jsem četl na toto téma článek u konkurence, nebo chcete-li u kolegů z jiného magazínu. Ani jsem netušil, jak moc byl pravdivý.

Vydáno: 18.9.2008

Televize nás denně zásobuje nehodami, kdy motocyklista přišel o život kvůli bezohlednému řidiči, který mu nedal přednost. To je jistě zavrženíhodné ale… Nikde už se totiž nepíše, jak rychle onen motorkář vlastně jel. Ač se to nezdá, motocykl se relativně snadno přehlídne i během klidné jízdy, a co teprve pokud si dotyčný na silné “mašině“ hraje na Valentina Rossiho. O tom jsem se přesvědčil na vlastní kůži.

Představte si situaci, kdy se snažíte vyjet na hlavní silnici, která je ovšem plná aut. Přesně tento problém jsem řešil minulý týden na pražském Vypichu. Situace byla o to komplikovanější, že jsem s účastnil jedné akce na tamní pláni a ostatní návštěvníci parkovali všude kolem silnice. Takže provoz maximálně silný a k tomu špatný výhled přes zaparkovaná vozidla.

“Hodím“ levý blinkr a trpělivě čekám. Musím odbočit vlevo, a tak číhám na okamžik, kdy se objeví mezera v obou pruzích. Zprava nic nejede a je to tady. Menší mezera je i vlevo, kontrolní pohled vpravo, nikde nic, rychlá spojka a hurá jsem tam. Už ani nevím proč, ale ještě jednou jsem mrknul vpravo. Přísahám, že před sekundou tam nic nebylo a teď tam vidím motorkáře, který brzdí tak zběsile, div že se dobrovolně nekatapultuje přes řídítka.

Já vím, vina je zřejmě na mé straně. Takže se mu tímto omlouvám, ale jenom částečně. Na oné konkrétní silnici se staví a je tam třicítka. Ten člověk nejel třicet ani náhodou, spíš bych to odhadoval na osmdesát. Osobně jsem byl přímo vděčný za to, že jsem minulý týden testoval Hyundai i10, který zvládne se svým mini motůrkem stovku za cca 16 sekund, takže o bleskovém startu nemůže být ani řeč. Ještě že tak, mít silnější vůz tak vletím přímo do cesty tomu motorkáři.

Končí léto a o mě se pokouší menší deprese, zase bude hnusně a zima. Avšak po tomto zážitku jsem na daném faktu našel přeci jen něco pozitivního. Většině příznivců jednostopých vozidel končí sezóna. Nechci je všechny házet do jednoho pytle, setkal jsem se se spoustou motocyklistů, kteří mi byli svým chováním dokonce až sympatičtí. Ale kvůli těm hulvátům to musím říci: “Hurá, podzim, na silnicích bude zase o trochu bezpečněji“. Takže vážení a milí čtenáři, až budete někdy vyjíždět na hlavní silnici, počítejte raději s tím, že se na ní může zčista jasna objevit motorka. To aby jste se pak nedivili, stejně jako já.

Text: Lukáš Dittrich

Galerie