Máte Audi nebo Mercedes? Pravděpodobně vám ho ukradnou

Největší riziko odcizení auta podstupují majitelé vozů Audi, Mercedes, Alfa Romeo a BMW. Vyplývá to z dlouhodobých statistik ČSOB Pojišťovny, která porovnala jednotlivé značky vozidel podle pravděpodobnosti vzniku pojistné události z havarijního pojištění. Nejmenší zájem mají naopak zloději aut o vozy východoasijské provenience.


Vydáno: 24.8.2009

Zhruba každý patnáctý vůz Audi z těch, které kdy ČSOB Pojišťovna havarijně pojistila, se stal terčem zájmu zlodějů. Vozy automobilky se čtyřmi kruhy ve znaku tak suverénně kralují žebříčku nejčastěji kradených aut. Z vozů Mercedes, Alfa Romeo nebo BMW, jež v žebříčku figurují na dalších místech, se „ztratí“ přibližně „jen“ každý třicátý.

Naproti tomu jsou značky, jejichž majitelé mohou mít poměrně velkou jistotu, že je naleznou tam, kde je zaparkovali. Za posledních šest let například ČSOB neregistrovala prakticky žádnou krádež vozů Subaru, Mitsubishi, Chevrolet nebo Suzuki. Japonské nebo jihokorejské značky ovládají také většinu dalších míst žebříčku nejméně kradených aut, do nějž se z evropských značek podařilo vtěsnat jen vozům Citroën a Fiat.

Z porovnání byly vyloučeny značky, které mají v portfoliu aut pojištěných u ČSOB Pojišťovny poměrně menší zastoupení. Neobjevují se tak v nich například terénní vozy Dodge, SsangYong či Jeep, které mají sice ještě vyšší pravděpodobnost odcizení než vozy Audi, ale na základě vzorku s nižší vypovídací schopností.

Zdroj: TZ ČSOB Pojišťovna
Foto: Jan Markovič

Galerie