Lotus Exos Type 125: Formule 1 na prodej

V téhle zprávě není řeč o značce „Formule 1“, kterou její bývalý majitel Bernie Ecclestone v současnosti hodnotí na půl druhé miliardy liber, ale o monopostu Lotus Exos Type 125, který vidíte na obrázku. Když před pár měsíci přišla obrozená britská značka s nápadem prodávat auto, „které vás přiblíží zážitku závodu F1“, nikdo nečekal, že onen jedinečný zážitek bude takhle opravdový.

Vydáno: 10.8.2010

Žádné pochybnosti. Lotus Exos Type 125 je regulerní monopost Formule 1. Tedy vlastně jen na papíře. Opravdových závodů F1 se tohle auto nikdy neúčastnilo a nezúčastní. Ačkoliv je předlohou pro současné auto britského týmu, který se do šampionátu F1 připojil po letech opět letos, je Type 125 vozem pro veřejnost. Teoreticky se jedná o vůbec první „sériově vyráběný monopost F1“. Pokud tedy vyměníte slovo „sériový“ za číslovku dvacet pět.

Právě tolik kusů se chystá Lotus tohoto unikátu vyrobit. Cenu britský formulový zelenáč stanovil na jeden milion dolarů (cca 18,7 milionu korun) a ruku v ruce s ní půjde nejen „auto“, ale také speciální tréningový a závodnický program pro jeho majitele.

 

Lotus Exos Type 125 (letošní monopost Lotusu nese označení Type 127, takže o velmi blízké podobnosti není pochyb) je osazen tří a půl litrovým motorem V8 Cosworth s výkonem 650 koní, který s autem o hmotnosti pouhých 650 kilogramů dokáže rozhodně řádně cvičit. Vrchol otáček motoru byl nastaven na 10,300 rpm a mezi povinnými servisními „pit stopy“ dokáže tahle F1 ujet celých 4500 km.

Takže pánové, zapomeňte na 458 Italia, 430 Scuderia nebo dokonce Veyron. Tohle je ultimátní jezdecký zážitek. Tohle je to, o čem všichni auty posedlí kluci celý život sní. Tohle je prostě formule 1.

Text: Redakce
Foto: Lotus

Galerie