Lotus Elite. Útok na Aston, Porsche i další..

Lotus se nadechuje k útoku na zaběhlé značky scény supersportů. Včera představil svůj nový model Lotus Elite, který má být konkurencí pro Aston Martin, Porsche i dokonce Ferrari. Čtyřmístné coupé s pětilitrovým vidlicovým osmiválcem by se mělo začít prodávat z počátku roku 2014.


Vydáno: 21.9.2010

Lotus se krůček po krůčku v posledních letech zvedá z úplného dna. Začalo to modely Elise a Exige, pokračovalo Evorou a vstupem automobilky do závodní série Formule 1 a zatím končí útokem na věhlasné značky sportovních automobilů.

Lotus Elite je třetím vozem od roku 1953, který si vysloužil toto prestižní označení.

Cílem britské automobilky je vměstnat se mezi elitu a urvat svůj kus koláče. Cena Lotusu Elite by se měla pohybovat kolem tří milionů korun.

Nebude to však jediný parametr, podle kterého bychom měli Elite označovat jako luxusní supersport.

Oba plánované modely – s odnímatelnou pevnou střechou a klasické coupé – budou vybaveny pětilitrovým vidlicovým osmiválcem, který v současné době používá např. Lexus LS600h. Dostupný bude ve „slabší“ verzi s 540 koňmi a silnější s výkonem 610 koní.

Lotus Elite se zařadí po bok moderních hybridních vozů. Stejně tak, jako např. Honda CR-Z bude využívat upravený systém KERS, který rekuperuje energii vzniklou při brždění a tu potom využívá při akceleraci.

Zrychlení by mělo být na úrovni konkurentů. V závislosti na typu motoru by se akcelerace z 0 na 100 km/h měla pohybovat mezi 3,5 a 3,7 sekundami. S plánovanou maximální rychlostí kolem 300 km/h.

Podobu interiéru neznají zatím ani ve fabrice Lotus. Zdroje zevnitř automobilky mluví o angažmá některého ze zaběhlých designérů Porsche či Ferrari. O výsledcích vás určitě budeme ještě informovat.

Do roku 2014 času dost.

Text: Redakce
Foto: Lotus

Galerie