Lidé mají kvůli Shengenu problémy s registrací aut

Po celé zemi se už od pondělí lidé potýkají s problémy při registraci svých automobilů. Důvodem je přechod na nový systém v souvislosti se vstupem do schengenského prostoru. Na úřadech se tvoří dlouhé fronty.

Vydáno: 1.4.2008

Například v Pardubicích nebo Ostravě zůstali v pondělí pracovníci registru v práci déle, aby odbavili všechny zájemce. Magistrát v Liberci kvůli potížím s počítačovým systémem oznámil, že pracoviště registrace aut uzavírá až do odvolání.

Ministerstvo dopravy o problémech ví. „Nejsou naší záležitostí, ale ministerstva vnitra, které centrální registr vozidel spravuje,“ řekl jeho mluvčí Karel Hanzelka. Podle Jany Malíkové z ministerstva vnitra nejsou problémy způsobené výpadkem systému, ale rychlostí toku informací.

„Přes víkend byl testovací systém nahrazen novým, se kterým jsou nyní potíže v rychlosti odezvy. Intenzivně pracujeme na nápravě, ke které by mělo dojít během několika málo dní,“ řekla Malíková.

Důvodem změn v systému je vstup Česka do schengenského prostoru. Česká republika se při něm podle Malíkové zavázala, že přijme taková opatření, aby odcizená vozidla, registrovaná v SIS (schengenský informační systém), nebyla vedená v České republice.

Dlouhé čekání způsobuje ověřování, zda vozidlo, které chce klient zaregistrovat, v systému není. Dokud úřad tuto informaci neobdrží, nedovolí systém auto do registrace zařadit. Úkon, který dříve trval pár minut, se tak výrazně protahuje. „Dneska dělal kolega registraci tažného vozidla tři čtvrtě hodiny, přitom běžně to má hotové za pět minut,“ řekl mluvčí radnice v Přerově Bohuslav Přidal.

Zdroj: ČTK

Galerie