Lázeňské městečko střeží šerifové v silných vozech

Policie LBMěstečko Lázně Bohdaneč na Pardubicku leží na důležité dopravní tepně spojující Pardubice s dálnicí do Prahy. Dlouho se zde potýkali hlavně s nekázní řidičů, kteří porušovali rychlost. Místní městská policie si proto pořídila výbavu, za kterou by se nemusel stydět nejeden americký šerif.


 

Vydáno: 24.1.2008 

Městská policie působí v lázeňském městečku čítajícím asi tři a půl tisíce obyvatel teprve devět let. Přesto si pětice strážníků, která zde hlídkuje, vybudovala u řidičů i obyvatel značný respekt. Když totiž hříšníkovi ve zpětném zrcátku zabliká svalnatý policejní vůz Chrysler Interpid, rozmyslí si, zda se s ním má pustit do křížku.

Policie LBStrážníci mají k dispozici dva hlídkové vozy a jeden záložní. Dva Chryslery Interpid se šestiválcovými motory o objemu 2,8 a 3,4 litrů dosahují výkonu 149 kW (203 koní), respektive 104 kW s 142 koňskými silami pod kapotou. Jsou polepeny policejními barvami a znakem městské policie, který se velmi podobá těm americkým. Když z vozidla vystoupí uniformovaný strážník, instinktivně dáte ruce na volant. Tak to přece ve Státech chodí.

„Aby mohla policie účinně plnit svoje úkoly, musí také disponovat odpovídající technikou,“ říká velitel strážníků Pavel Řehoř. „Mezi základní prvky výbavy proto patří nepřetržitý záznam obrazu a zvuku po celou dobu služby či bezpečnostní přepážka oddělující strážníka před útoky od převážené osoby na zadních sedadlech. Sedadla mají také omyvatelný potah, protože řada zatčených je od výkalů nebo od krve,“ popisuje Řehoř.

Velké auto je vybaveno silnou zvukovou a světelnou signalizací včetně pracovních světlometů. Má zesílené dveře proti průrazu a průstřelu. Nechybí ani notebook nebo radiostanice, která je schopna automaticky spustit poplach, když se strážník neohlásí.

Policie LBStrážníka nepořežete
Nejen policejní auta vypadají jako ze zámoří. Za pozornost stojí i oblečení samotného muže zákona. K dispozici má speciální uniformu odolnou proti ohni a chemikáliím. Strážníci nosí také rukavice proti pořezání. Samozřejmou se stala neprůstřelná vesta, kterou kromě hlídek mají i tři policejní psi.

V Lázních Bohdaneč používají koncepci jednočlenných hlídek. Není to jen kvůli malému počtu strážníků a nevelké rozloze města. Policie tak šetří peníze, které pak může věnovat na provoz silných strojů.

K většině případů také jeden strážník stačí a zvyšuje se pokrytí hlídkami. O tom, že městská policie prostředky neplýtvá svědčí i průměrných osmdesát kilometrů, které strážníci za den ujedou. „Náklady na nákup a provoz vozidla se v několikaletém cyklu vždy vyplatí a jsou podstatně nižší, než náklady na provoz dalšího strážníka,“ vysvětluje Řehoř.

To, že se v Lázních Bohdaneč hlídkuje opravdu svědomitě, se mezi řidiči velmi brzy rozkřiklo. Teď když projíždí městem, jen málokdy si troufnou překročit povolenou padesátku. „Počet dopravních nehod se zraněním se snížil v podstatě na nulu,“ pochvaluje si velitel.

Text: Jan Markovič
Foto: Městská policie Lázně Bohdaneč

Policie LB

 


Galerie