Lamborghini snižuje emise CO2. Továrna dostala solární panely

Jistě si nikdo z nás nedělá iluze, že supersporty od Lamborghini se můžou pochlubit ekologickým provozem. Na druhou stranu je jejich zámožní majitelé nepoužívají tak často, jako my, běžní motoristé své obyčejné vozy. Nakonec tedy pro přírodu o tak velkou zátěž nejde. Lamborghini se přesto rozhodlo snížit své emise.


Vydáno: 8.6.2009

Prvním krokem ke snížení emisí je instalace solárních panelů na střechu továrny v Sant Agata Bolognese. Halu, ze které ročně vyjíždí jen pár tisícovek vozů, pokrylo 17 tisíc čtverečních metrů solárních panelů. Podle automobilky dokáže střecha vyprodukovat 1532 MWh elektrické energie ročně. To znamená až 30 procent úspory emisí CO2 pro rok 2010. Zlepšením dalších spotřebičů, jako jsou klimatizace, osvětlení a podobně, chce Lamborghini v roce 2015 ušetřit až 35 procent energie.

Lamborghini se ale nezastaví jen u továrny. Už delší dobu se ví, že se inženýři vrhli na optimalizaci samotných vozů. Například Lamborghini Gallardo LP560-4 dostalo jako první technologii přímého vstřikování. Nyní se pracuje na snižování váhy, systému start-stop, hybridním motoru, nebo jednotce na biopalivo.

Text: Redakce
Foto: Lamborghini

Galerie