Kupujete nové zimní pneumatiky? Tady jsou tipy, jaké vybrat

Jedním z hlavních pravidel pro bezpečnou a bezproblémovou jízdu je použití správných pneumatik u vašeho auta. Obzvlášť v zimním období. Pokud se však na současném trhu se zimními pneumatikami neorientujete, nezoufejte, po přečtení tohoto článku to bude i pro vás hračka.

Jestliže se chcete při jízdě na zasněžené silnici cítit bezpečně, musíte svůj osobní automobil bezpodmínečně vybavit kvalitními zimními pneumatikami. Ty vám umožní lépe ovládat váš vůz na nepřilnavé vozovce a zkrátí brzdou dráhu v případě nutnosti zpomalení nebo zastavení. Kromě stabilnější a klidnější jízdy vám rovněž pomohou ušetřit palivo a to zejména díky speciální směsi a upravenému vzorku, který nabízí i při nízkých teplotách vysokou míru přilnavosti.

Základní informace před nákupem

Obecně je za správný čas pro výměnu letních pneumatik za zimní to období v roce, kdy teploty dlouhodobě klesnou pod 7 °C. Aby byla zaručena jejich maximální funkčnost, měly by mít vzorek s dezénem alespoň 4 mm.

Při výběru zimních pneumatik věnujte pozornost jednotlivým technickým údajům, které najdete přímo na pneumatice nebo jsou zobrazeny v e-shopu, v případě, že nakupujete na internetu.

Tento údaj může mít např. podobu 195/65 R15 91T.

  1. První část parametru 195/65 označuje rozměr pneumatiky (šířka / boční profil).
  2. Následující hodnota R určuje typ konstrukce (v tomto případě radiální).
  3. Číselný údaj za typem konstrukce 15 udává průměr, který se musí shodovat s rozměrem vašeho disku.
  4. Další číselný údaj 91 po přepočtu z tabulky indexu nosnosti nám napovídá, že maximální zátěž na jedno kolo je 615 kg.
  5. Poslední hodnota T po přepočtu z tabulky indexu rychlosti zase naznačuje maximální rychlost pneumatiky (190 km/h).
  6. Mezi další důležité údaje patří informace o zimní pneumatice, kde kromě označení M+S hledejte i symbol „sněhové vločky“.

Jakou značku zimních pneumatik zvolit?

Výběr toho správného typu zimních pneumatik již máme za sebou a zbývá už jen tedy zvolit značku. Jako u každého jiného výrobku, i tady budou hrát velkou roli emoce v podobě oblíbenosti konkrétní značky a samozřejmě také finance. Protože se ale na první pohled může nabídka jednotlivých výrobců zdát komplikovaná, pojďme si alespoň v rychlosti představit ty nejzásadnější modelové řady.

V případě zimních pneumatik značky Continental je pro osobní auta často vyhledávaná řada Continental Conti Winter Contact. Pokud se rozhodnete pro Barum, určitě nepřehlédněte řady Polaris, která je určena pro osobní auta, případně řadu Barum Snovanis pro dodávky.

Známý francouzský výrobce pneumatik Michelin s dlouholetou tradicí v oboru má v nabídce často vyhledávané zimní pneumatiky řady Michelin Alpin, pokud ovšem hledáte skvělý poměr mezi cenou a kvalitou, Goodyear se svou řadou UltraGrip vás určitě nezklame.

Při výběru pneumatik nelze opomenout ani společnost Dunlop, která má v nabídce například pneumatiky SP Winter Sport 5, naproti tomu značka Nexen může být zajímavou volbou pro svou velmi příznivou cenu.

Galerie