Kudla do zad BMW X3: nový model X1

Tuto polemiku jsem načal už v redakčním testu BMW X3 xDrive35d, ale připadala mi natolik zajímavá, že jsem se ji rozhodl rozvést do samostatného názorového článku. Proto mi odpusťte, pokud se budu trošku opakovat. Podstata je totiž stále stejná: kdo by se zajímal o X3, když co nevidět tady bude X1?

Vydáno: 17.7.2009

Současné BMW X3 přišlo na trh v roce 2004 a i dnes, po pěti letech, je to stále skvělé auto. Má vynikající jízdní vlastnosti a když sedíte za jeho volantem, ani byste nepoznali, že jedete s výběhovým modelem (jak si ostatně můžete přečíst v našem redakčním testu BMW X3 xDrive35d).

Obstarožní model

Jenomže když se na něj podíváte zvenku, jsou ty roky znát. Léta od jeho uvedení se totiž podepsala především na jeho zevnějšku. Dva úhlavní konkurenti BMW, tedy stuttgartský Mercedes-Benz a ingolstadtské Audi, přitom přišli se svými modely v této kategorii teprve nedávno. Poté, co jsme je oba podrobili redakčním testům, víme, že vozy Mercedes-Benz GLK a Audi Q5 jsou nejen výborná kompaktní SUV, ale jsou zkrátka novější. A také jsou daleko hezčí!

Bez ohledu na konkurenci si ale největší nebezpečí pro dožívající X3 připravil sám Mnichov – za několik dní se v autosalonech objeví nový model, BMW X1. To byl poslední hřebíček do rakve odcházejícího modelu. I kdybychom před Mercedesem a Audi chtěli upřednostnit BMW, model X3 by zřejmě vypadl z našeho hledáčku. Přiznejme si to – kdo z nás by si po srovnání X3 a X1 vybral první jmenovaný model?

Nová alternativa

Upřímně řečeno, pochybuji, že po představení X1 kdokoli ještě pomyslí na koupi X3. BMW X1 je daleko hezčí a čekáme u něj i nižší cenu. Přitom je menší jen o nějaký ten centimetr.

Proto naše prognóza pro BMW X3 není – i přes jeho stále mimořádné kvality – nijak růžová. A to alespoň do té doby, než letos na podzim spatří světlo světa jeho druhá generace.

Text: Martin Jedlička
Foto: ZaVolantem.cz, BMW

Galerie