Koncept Ellada: Lada Kalina jako sériový elektromobil

Ruská automobilka AvtoVaz v Moskvě představila prototyp elektrického auta. Koncept Ellada vznikl ze sériového modelu Lada Kalina kombi, pohání ho třífázový asynchronní elektromotor s výkonem 40 kW (54 koní). Představení prototypu se odehrálo na mezinárodním fóru o nanotechnologiích Rusnanotech 2011, které se v těchto dnech koná v Moskvě.

Vydáno: 31.10.2011

Koncept elektromobilu Lada má dojezd 140 kilometrů, který mu poskytují lithium-iontové baterie od společnosti Liotech. Jejich opětovné nabití z 220 V elektrické sítě trvá osm hodin. Výrobce odhaduje životnost akumulátorů na 3000 nabíjecích cyklů, což představuje přibližně pět let.

Ellada váží 1200 kilogramů, zrychlí z nuly na 100 km/h za 13 sekund a dosáhne nejvyšší rychlosti 140 km/h. To jsou v praxi celkem použitelné parametry.

Méně praktická je ale cena, která zatím přesahuje částku 35.000 eur (875 tisíc korun). Rusové ale věří, že po odstartování sériové výroby cena výrazně klesne, a že se elektromobil uplatní v rekreačních oblastech na jihu Ruska.

Masového rozšíření elektromobilů v Rusku se ale v nejbližší době asi nedočkáme. Brání mu nejen neexistující infrastruktura nabíjecích stanic, ale především nízké teploty, které jsou pro tento stát typické, elektromobilům ale zrovna nesvědčí.

Text: Redakce
Foto: AvtoVaz

Galerie