Koenigsegg Agera má českého majitele. V Ostravě

Exkluzivní supersport Koenigsegg Agera, který se honosí výkonem 940 koní, si našel jednoho zákazníka i v České republice. Jde přitom o jeden ze čtyř exemplářů na světě. Neznámý zákazník za něj zaplatil přes 24 milionů korun a vůz putoval do Ostravy. Není jeho novým majitelem náhodou známá ostravská celebrita Radovan Kaluža?

Vydáno: 15.4.2011

Nejdražším autem u nás dnes už není Bugatti Veyron. Je to Koenigsegg Agera, za který jeden český zákazník zaplatil milion eur, tedy přes 24 milionů korun. Automobil mu v Ostravě představil a předal sám šéf automobilky Christian von Koenigsegg.

Na světě jezdí prozatím pouze čtyři kusy tohoto nového supersportu a automobilka jich plánuje vyrobit celkem pouze několik desítek. Bude se tedy jednat o velmi atraktivní a sběratelské zboží, které na ceně ztrácet jen tak nebude.

Koenigsegg Agera je poháněn dvakrát přeplňovaným osmiválcem o objemu pěti litrů, který na zadní kola posílá přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku výkon 940 koní v 6900 ot./min. a točivý moment 1100 Nm v 4000 ot./min. Podle výrobce zdolá stovku za 3 sekundy a dvoustovkou jede už za 8 sekund. Nejvyšší rychlost je pak 390 km/h.

Automobil díky karbonové konstrukci váží pouze 1330 kg (bez náplní a řidiče) a při rychlosti 250 km/h generuje díky pokročilé aktivní aerodynamice přítlak 300 kg. Tam to ale nekončí, Koenigsegg vyrábí ještě ostřejší model Agera R, který má výkon 1115 koní a překoná nejvyšší rychlost 400 km/h.

Text: Autoweb.cz: http://www.autoweb.cz/koenigsegg-agera-jezdi-v-ostrave/
Foto: Koenigsegg

Galerie