Zatímco dálnice D1 se po čtvrteční hromadné nehodě pomalu vyklidila, policistům nastávají dny mravenčí práce. Musí projít veškerou dokumentaci kousek po kousku a určit viníky. Mají na to jen měsíc. Uvnitř také VIDEO
Vydáno: 21.3.2008
„Policisté musí během takové události všechno pečlivě zdokumentovat. Navíc to nebyla jen jedna nehoda. Odhaduji, že jich tam určí takových sedmdesát až osmdesát,“ řekl dopravní expert a bývalý policista Stanislav Huml.
Podle něj teď nastane dlouhý maratón určování, jak se vše přihodilo. Policie si také postupně předvolá všechny účastníky a svědky události. Porovná jejich výpovědi a pořízenou dokumentaci.
Kvůli špatnému počasí vinou husté vánice havarovalo mezi 91. a 124. kilometrem dálnice v obou směrech 116 aut. Na D1 tak uvízlo na 20 tisíc lidí. Z nich bylo zraněno pouze 30 účastníků, z toho šest těžce.
„Někdy si za to může člověk sám, že naboural. Policie pravděpodobně zjistí také řadu přestupků a mohlo dojít i k trestnému činu, protože na místě bylo několik těžce zraněných. V takovém případě se věc dostane až k soudu,“ podotkl Huml.
Na tento celý kolotoč má policie tak zvanou pořádkovou lhůtu jeden měsíc. „To nemají šanci stihnout. Obecně se ale tato doba občas nedodržuje, takže by to neměl být nakonec takový problém,“ vysvětlil Huml.
Kvůli kolapsu byla během dne svolána pracovní skupina krizového štábu kraje, které se zúčastnil i ministr vnitra Ivan Langer. Ten dokonce jednu chvíli zvažoval požádat o pomoc armádu.
Sám nepamatuje nehodu podobného rozsahu. „V únoru roku 2001 bouralo na stejném místě při stejné situaci několik desítek aut. Zasahovali u toho i vojáci. Sám jsem tam strávil noc a byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. Čtvrteční událost bych ale označil za nehodu tisíciletí,“ dodal Huml.
Text: Jan Markovič (Autor publikoval článek také na iHNed.cz)