Kalousek: Z daní by mělo jít odečíst jakékoliv auto

Ministr financí Miroslav Kalousek hodlá ve vládě prosadit odpočet DPH pro podnikatele při nákupu jakéhokoliv auta. Jde o jeden z kroků, jimiž vláda reaguje na dopady recese v České republice. Nově by si tak podnikatelé nemuseli nechat montovat povinnou přepážku.


Vydáno: 9.12.2008

Ministr financí Miroslav Kalousek předloží vládě návrh na odpočet daně z přidané hodnoty pro podnikatele při nákupu nového auta. Ministr tak reaguje na český automobilový průmysl zasažený finanční krizí.

Ministr zároveň vyslovil přesvědčení, že na ČR nedolehla světová finanční krize tolik jako na jiné země v Evropě, ale jako na „malou exportující ekonomiku“ působí i zde. „Bilance našich bank jsou zdravé, nehrozí tam krize ani solventnosti, ani likvidity, ale eurozóna je v recesi,“ řekl ministr financí.

Odpočet DPH by tak mohl přilákat nové kupující a automobilkám pomoci v prodeji. Kalousek ovšem řekl, že „žádná vláda nemůže svou fiskální politikou zcela krizi vyřešit“.

Proti nesystémovým lobistickým krokům

Ministr Kalousek se vyslovil proti vládním zásahům do ekonomiky a velkým finančním podporám. Vláda jako subjekt bez likvidity si musí peníze, kterými hodlá podporovat v době krize, půjčit. Tím vytlačuje z finančního prostoru soukromé subjekty, protože banky „raději půjčí vládě“.

„Já se bráním všem těm nesystémovým lobistickým krokům ze strany Asociace automobilového průmyslu typu ´Přispějte zákazníkovi na nákup nového auta´,“ řekl v Partii Kalousek. Návrh má být z řady systémových kroků, které mají zmírnit dopady finanční krize v ČR. Jedním z dalších kroků je zvýšení úvěrového rámce České exportní banky o jednu miliardu.

Stimul automobilového parku
„Co bych považoval za velmi systémový krok je možnost odpočet DPH pro podnikatele na nákup auta,“ pokračuje ministr. Doposud si podnikatelé plátci mohli DPH odečíst pouze při nákupu nákladního vozu či vozu s přepážkou typu N1.

Návrh by po schválení dovolil odpočet daně plátci DPH při nákupu jakéhokoliv auta. „Byl by to významný stimul pro obnovu automobilového parku,“ věří Kalousek.

Kalousek hodlá návrh vládě předložit co nejdříve. Další schůze vlády je naplánována na středu 10. prosince. Ministr Kalousek pro HN uvedl, že by bylo ideální, kdyby po čtení v parlamentu vstoupila úprava v platnost v dubnu 2009.

Kalousek v pořadu také řekl, že není proti snížení přímých odvodů – dani z příjmu, sociálních dávek – ale zároveň vyslovil přesvědčení, že „politické rozložení ve sněmovně“ to neumožní.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Zuzana Procházková

Galerie