Jak vybavit auto pro cestu na hory

Zima je v plném proudu. Sjezdovky na horách táhnou davy. Chcete si také užít trochu té zimní zábavy? Sjet si na lyžích kopec nebo dva? Projet si oblíbené běžkařské trasy? Jestli budete vyrážet na hory autem, ujistěte se, že máte vše potřebné.

 

Vydáno: 2.2.2013

A co že vlastně patří mezi ty potřebné věci? Zkoušeli jste někdy naskládat do auta celou rodinu, jídlo, tašky, lyžařskou obuv a k tomu ještě lyže? Poměrně nesnadný úkol.

U prostornějších vozů typu kombi máte možná šanci, ale obvykle je stejně zapotřebí sklopit alespoň jednu zadní sedačku, čímž přijdete o jedno místo k sezení. Proto také u většiny aut na první pohled poznáte, že jedou na hory nebo z hor, podle střechy, kde je veškeré lyžařské vybavení uchyceno. Jak tedy na přichycení lyží, snowboardů nebo běžek na střechu auta?

V základu jsou některá auta (zejména ta větší) vybavena podélnými hagusy, na které se dají nasadit střešní nosiče. K nim je pak potřeba dokoupit ještě speciální úchyty – nosiče lyží. I v případě, že ale podélné hagusy na autě nemáte, není problém dokoupit nosiče na střechu, které se připevňují přímo pod její boční hranu. Co se nosičů lyží týče, jsou v prodeji levnější plastové nebo o něco dražší hliníkové.

Co do počtu si pak lze volit typy, které pojmou dva až šest párů lyží. Některé z těchto nosičů umějí přichytit také snowboardová prkna – počet by měl být přímo u daného modelu uveden. Každého asi napadne, že takto přichycené lyže nebo snowboardy jsou vlastně při cestě venku, může na ně pršet, sněžit nebo foukat.

Co si budeme povídat, sportovní vybavení je dnes poměrně drahé, takže ho můžete chtít o něco lépe ochránit na cestu. K tomu se pak prodávají střešní boxy, u nichž už je ale cena vyšší, než jenom u nosičů. Zato je ale můžete použít univerzálně i na přepravu jiných věcí.

Alternativou, pokud na autě hagusy nemáte, nebo ani nechcete přikupovat nosiče na střechu, ale vaše auto má zařízení, mohou být úchyty na lyže, které se připevňují právě na koncovku tažného. Lyže jsou v něm pak přichyceny svisle mezi dvěma pogumovanými rameny.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie