Jak se zorientovat v označení automobilů Lexus

Každá automobilka označuje své modely trochu jinak. Některá používá jména, jiná číslice nebo zkratky. Kombinaci posledních dvou zmíněných variant nosí ve svých názvech všechny vozy Lexus. Co vlastně jednotlivá označení znamenají? Prohlídněte si tabulku v článku.

Vydáno: 25.7.2008

„Značka Lexus zvolila pro označení zkratky, které vyjadřují charakter jednotlivých modelů Lexus,“ tvrdí zástupce automobilky a hned poskytuje tabulku názvů:

Označení modelů

LSLuxury Sedan
GSGrand Sedan
ISIntelligent Sports Sedan
SC Sports Coupe
RXRugged 4 X 4 / Crossover

Označení motorizace nehybridních modelů Lexus
Konvenční motorizace mají za názvem modelu třímístné číslo, které označuje zdvihový objem motoru – např. 4,6 litru v modelu Lexus LS 460.

Písmeno „h“

U značky Lexus „h“ značí model vybavený hybridním systémem pohonu „Lexus Hybrid Drive“, který propojuje výkonný benzinový motor s jedním, či více výkonnými elektromotory.

V současné době nabízí automobilka Lexus tři modely s hybridním pohonem: RX 400h, GS 450h a LS 600h, a zůstává tak jediným výrobcem luxusních vozů, který nabízí ucelenou řadu vysoce výkonných hybridních automobilů.

Označení motorizace hybridních modelů Lexus

Třímístné číslo u hybridních modelů (400, 450, 600) neoznačuje zdvihový objem motoru, nýbrž celkový výkon srovnatelný s výkonem konvenčního V8 či V12 motoru s atmosférickým sáním (4,0 l; 4,5 l či 6,0 l).

Písmeno „F“
Novým označením u Lexusu je písmeno „F“, které je vyhrazeno pro výkonné, sportovní vozy. Model Lexus IS F je prvním z nich. Místem, kde byl IS F vyvíjen a z jehož názvu písmeno „F“ pro označení zvláštní řady vozů pochází, je japonský závodní okruh Fuji. Samotný design loga s písmenem „F“ znázorňuje nejnáročnější zatáčky okruhu.

Písmeno „L“
„L“ značí prodlouženou verzi modelu LS 600h (LS 600h L). Prodloužení rozvoru o 12 cm jde ve prospěch prostoru cestujících na zadních sedadlech a dle přání zákazníka umožňuje vybavení vozu relaxačním paketem pro zadní sedadla.

Ten mimo jiné zahrnuje relaxační sedadlo umístěné za sedadlem předního spolujezdce, které lze sklopit až o 45 stupňů a je vybaveno vysouvací opěrou pro nohy „ottoman“. Dálkovým ovládáním lze zároveň aktivovat masáž Shiatsu či akupresurní masáž ramen a spodní části zad.

Zdroj: TZ Lexusu
Foto: Zuzana Procházková, Lexus

Galerie