Jak nenaletět při koupi vozu? Máme pro Vás 5 tipů

Pořízení toho správného auta pro rodinu není jednoduchou záležitostí  Možností je mnoho a rozpočet obvykle omezen, takže se vyplatí vybírat s rozvahou. Auto nekupujeme každý den, a proto je vhodné se nad jeho výběrem pořádně zamyslet. Dnes se podíváme na 5 tipů jak se nenechat podvést při nákupu ojetého vozu.

Vydáno: 6.2.2014

První záležitostí, kterou si je dobré ujasnit, kde po vybraném typu automobilu začneme pátrat. V posledních letech zde hraje prim internet, konkrétně inzerce, aukční a poptávkové servery. Výhodou zde je možnost vytipování aut k osobní pohlídce. Odborník na internetový prodej, majitel poptávkového serveru TrhPoptávek.cz Josef Zelinka radí: „Internet je dnes doslova přeplněn nabídkami podvodníků a pochybných prodejců. Je proto třeba věnovat velkou pozornost referencím každého prodejce, protože naletět je snadné. U nás snadno zadáte poptávku zdarma na konkrétní vůz a následně vyberete z nabídky ověřených dodavatelů s kladnými referencemi.“

Na co si dát pozor? Podezřelá cena

Nápadně nízká cena může být prvním jasným faktorem, který na podvodnou nabídku upozorní. Je pravidlem, že prodejce má vždy vymyšlenou historku, kterou se celou situaci snaží odůvodnit, většinou odchází do zahraničí nebo se dostal do extrémní finanční nouze. Pozor! – často jsou tyto nabídky pod běžnou výkupní cenou autobazarů a skoro vždy na vás po koupi čeká nemilé překvapení.

Nečekaná nehoda – škrábance a chybějící „drobnosti“

Někdy zase prodejce po telefonu potvrdí, že automobil je k dispozici, je ve skvělé kondici, vše je jak psal v inzerátu, pouze s ním měl zrovna dnes menší ťuknutí na parkovišti – nic hrozného. Auto neutrpělo žádné zásadní škody, je pouze poškrábané, opravuje se v servisu a během pár dní bude připraveno k prodeji. Vidět ho však můžete již dnes a pokus si tyto „drobnosti“ opravíte sám ještě Vám sleví. Po této „výhodné koupi“ však zpravidla zjistíte, že chybějící či poškozené „drobnosti“ stojí desetitisíce korun, nebo je velmi komplikované je vůbec na daný vůz sehnat.

Záloha předem

Internetový trik kdy pozůstalý prodává automobil po tragicky zesnulém. Ve většině případů je však velmi pracovně vytížený a nemá čas vám automobil ukázat. Pružně však navrhuje řešení, auto vám doveze ukázat firma. Jediné co Vás dělí od možnosti prohlédnout si, zpravidla krásné vozidlo za extrémně výhodnou cenu, je zaplatit zálohu či poplatek za převoz v řádu několika málo tisíc korun. Ano tušíte správně, po zaplacení nikdy neuvidíte ani vysněný vůz ani vaše peníze.

Nepravdivé informace

Pokud jsou již v inzerátu evidentně nepravdivé informace, typu plná výbava, nebourané či jiné, podle fotek, evidentně špatné informace. Je dobré se zamyslet, zda máte zájem kupovat automobil od člověka, který již v nabídce nemluví pravdu.

Kradené vozidlo

Dalším problémem jsou kradená vozidla a vozidla jinak spojené s pácháním trestné činnosti. Je vhodné zkontrolovat, zda sedí výrobní číslo VIN uvedené v dokumentech, na motoru a karoserii. Toto číslo se také dá dnes běžně dekódovat na internetu nebo u autorizovaných prodejců, kde si snadno ověříte, jak opravdu vypadá automobil skrytý pod tímto vin. Často tak zjistíte , že váš vůz má jinou barvu , výbavu či dokonce jiný rok výroby.

Bohužel věci a fint na které si musíte při koupi vozu dát pozor je velké množství a neustále přibývají, proto je nejdůležitější vědět, od koho automobil kupujete a znát jeho reference. Riziko podvodu je pak minimální a pravděpodobnost, že koupíte dobrý vůz velká. Proto v redakci doporučujeme využít internetových poptávkových serveru, jako je TrhPoptávek.cz, kde je každý dodavatel ověřen a dostává od veřejnosti hodnocení – zadat poptávku a vybrat si vůz i dodavatele je pak snadné.

Text: Redakce
Foto: Internet

Galerie