Jak na to: vybíráme ideální rodinný automobil

Pořízení toho správného auta pro svoji rodinu není jednoduchou záležitostí. Možností je mnoho a rozpočet obvykle omezený, takže se vyplatí vybírat s rozvahou. Dnes se podíváme na vše, co je důležité mít na paměti, pokud vaší prioritou není závodění, ale komfortní a bezpečné přepravování svých nejbližších. A nakonec se pokusíme najít ten nejlepší poměr ceny a užitku.


Vydáno: 4.10.2012

Nejvýhodnější jsou ojetiny

Koupě ojetého vozu není vždy bez rizika, ale nabízí oproti novému vozu řadu výhod. Především tu cenovou, neboť náklady na pořízení už jednom až dvou letech padají i na polovinu pořizovací částky, a u desetileté ojetiny může být i desetinová.

Vždy je ale třeba dbát na to, aby vůz pocházel z důvěryhodného zdroje, proto doporučujeme koupit ojeté auto v kvalitním autobazaru, kde si původ i stav vozidla dobře ohlídají. Mezi ty nejlepší patří například AutoESA.

Podle čeho vybírat?

  1. Bezpečnost: Nejen u rodinného automobilu platí, že na prvním místě by měla být bezpečnost. Základní jednoduchá rovnice zní „čím větší vůz, tím bezpečnější“, a i když samozřejmě neplatí beze zbytku, může to být dobrým vodítkem. Současně také platí, že čím novější model, tím přísnější měřítka bezpečnosti musí splňovat. A nezapomeňte na výbavu: ABS a alespoň 4 airbagy jsou už dnes nutností, vítaným pomocníkem je pak systém ESP, který vás podrží, když se dostanete do smyku.
  2. Rozměry a praktičnost: Pro rodinu je důležité, aby zvolený vůz byl praktický. Praktičnost je výrazně individuální veličina: někomu postačí malý městský vůz, jinému bude malá limuzína. Co bychom ale nedoporučili je lovit ve vodách městských minivozů (např. Škoda Citigo) a malých aut (např. Škoda Fabia), v nichž se delší cesty stávají méně komfortními. 

    Obecně můžeme říci, že za rodinné auto nepovažujeme malé vozy, jako je například Škoda Fabia. Dobrou volbou už je nižší střední třída nebo střední třída (Škoda Octavia, resp. Škoda Superb) a větší. A pak je tu kategorie takzvaných MPV a rodinných vanů, které nejsou nejvzhlednější, ale většinou nabídnou variabilní vnitřní prostor, stejně jako vozy SUV, které ale obvykle mívají oproti „nižším“ vozům vyšší spotřebu.

  3. Výbava: Zde záleží opět hlavně na vaší preferenci. Moderní auta už základní prvky výbavy obvykle mají (ABS, airbagy, elektrické stahování oken, posilovač řízení), a ty ostatní věci nejsou nezbytné. Třeba vestavěná navigace u staršího auta není nutná a lepší službu obvykle obstará i nejlevnější přenosná navigace. Naopak do důležité výbavy určitě patří klimatizace, alespoň manuální. Doporučili bychom zmíněné ESP, šikovný je také multifunkční volant. Příjemným bonusem je sada zimních kol, která ušetří další výdaje.
  4. Ekonomika provozu: Důležitý je i výběr motoru. Ujasněte si, jak moc budete s vozem jezdit. Obecně platí, že když najedete s vozem cca 30 tisíc kilometrů ročně, začíná se vyplácet diesel, který má nižší spotřebu než zážehové motory, ale o něco nákladnější servis a vyšší pořizovací cenu. Až nějaký vůz vyberete, není od věci si zjistit ceny nejobvyklejších náhradních dílů, které dříve nebo později budete muset kupovat. Obecně platí, že čím víc stejných aut po našich silnicích jezdí, tím levnější bude servis.

Nakonec tip redakce

Na otázky, jaký vůz si má rodina pořídit, odpovídáme v redakci často. Samozřejmě je to vždy o individuální volbě, ale obvykle je stejně nakonec výsledek stejný. Naším tipem pro rodinu je Škoda Octavia Combi. Vyčnívá oproti konkurenci velkým vnitřním prostorem a obrovským kufrem, ale i širokou nabídkou kvalitních motorů. Díky značnému rozšíření je na trhu Octavií velký výběr, což má příznivý vliv na pořizovací cenu auta i náhradních dílů. Mezi nevýhody může patřit velká okoukanost, ta ale rodinu upřednostňující praktické využití auta trápit příliš nemusí.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie