Jak na to: kupujeme ojetý Renault Scenic (2003 – 2009)

Jsou auta, která míjíte na silnicích a ani si jich příliš nevšímáte – tedy dokud nepotřebujete rodinné auto. Takovým případem je i MPV Renault Scénic, což je dobrá volba s ohledem na jeho skvělé vnitřní uspořádání i dostupný servis. Pokud si nemůžete dovolit nový vůz, nabízí se možnost koupit ojetinu. Druhá generace Scenicu se prodávala mezi lety 2003 – 2009 a my vám přinášíme tipy, na co se při jejím hledání zaměřit.

Renault Scénic je MPV střední velikosti a vzhledem ke svým přednostem představuje zajímavý objekt na nákup ojetiny pro rodinu. Nesmíte od něj ale čekat něco, co nemůže splnit. Pokud hledáte rychlé auto, se kterým bude na silnici vyložená zábava, hledejte jinde. 

Ale jestli hledáte ojeté auto za dobrou cenu, se kterým komfortně svezete celou rodinu, zkuste se poohlédnout po starším Scenicu. Renault je automobilka se slavnou historií a mnoha revolučními modely, a i první Scenic byl ve své době průkopníkem.

Jeho hlavní devíza je právě ve skvělém přizpůsobení rodině: variabilita interiéru a množství odkládacích prostor, v tom budete těžko hledat konkurenci. Přitom ceny Scenicu jsou v porovnání s konkurencí nízko, je to jedno z nejdostupnějších MPV na trhu.

Několik praktických rad:

  • Doporučujeme koupit Scénic po faceliftu, který prodělal v roce 2006 – nejlépe 2008 nebo 2009. Starší byly méně spolehlivé.
  • Hledejte motory 1.9 dCi (96 kW) nebo 2.0 dCi (110 kW), mají nízkou spotřebu a jsou spolehlivé. Naopak benzínové motory mívají problémy s elektronikou a zapalováním.
  • Určitě se s vybíraným autem jděte projet.
  • Při poslechu se zaměřte na chod motoru. Bouchání při rozjezdu znamená pravděpodobně opotřebovaný dvouhmotový setrvačník.
  • Obvyklé závady, které doporučujeme zkontrolovat, jsou tlumiče, které bývají opotřebované, ale i uložení náprav, silentbloky a tyčky stabilizátorů. Pokud auto projelo velkou dírou, může mít i ohnutou zadní nápravu. Zadní část podvozku podléhá korozi.
  • Spojka musí jít lehce a neprokluzovat.
  • Doporučujeme, aby byl vybaven alespoň manuální klimatizací, která se v létě zatraceně hodí, zvlášť když vezete v autě třeba malé děti.

Pokud jde o náhradní díly, Renault Scenic je i v tomto případě výhodný, především pokud jde o ty spotřební. Navíc leckteré díly seženete z druhovýroby za přijatelné ceny. Je ale důležité dbát na pravidelnou údržbu v kvalitním servisu.

Jak vybrat ten správný ojetý Renault Scenic?

Pokud kupujete ojetý vůz od kvalitního autosalonu, například od Renault Zličín, tak ani v případě ojetiny nemusíte strach o stav kilometrů – značkové autosalony si je hlídají. Pokud kupujete odjinud, třeba z autobazaru, doporučujeme si auto prohlédnout s technikem a nejlépe ho napojit i na počítač. Diagnostika Renault vám ukáže, zda s autem někdo nenajel víc kilometrů, než uvádí tachometr.

Prohlídka s technikem je důležitá i z dalších důvodů. Dobrý technický stav auta je klíčový pro to, abyste s ním neměli v budoucnu další starosti – a další výdaje. Proto důrazně doporučujeme kupovat jen takové auto, které je ve velmi dobrém stavu.

Text: Redakce
Foto: Renault

Galerie