Jak na to: Ekologická likvidace vozidel zdarma

Máte staré auto, které už je neprodejné? Abyste ho mohli odhlásit z registru vozidel, potřebujete doklad o jeho ekologické likvidaci. Ten dnes není žádný problém získat, většina vrakovišť vás starého auta ráda zbaví — některé dokonce zadarmo. Podívejte se, jak na to.

Dosloužilo vám staré auto? Pro někoho to je emocionální záležitost, někdo už radostně kouká po novém. V každém případě je potřeba se ho nějak zbavit. Můžete ho prodat, ale pokud je v takovém stavu, že jeho další provoz nemá smysl, české zákony říkají, že ho musíte nechat sešrotovat. Jinak ho nemůžete odhlásit z registru vozidel.

Auto zvládnete sešrotovat i zdarma

Firmy na vrakování vozidel najdete po celé České republice, takže ať je vaše staré auto kdekoliv, nebudete se muset kvůli jeho sešrotování trmácet příliš daleko. Výhoda je, že dnes už existuje mnoho vrakovišť, které vám nabídnou vrakování vozidel zdarma. Navíc pomůžou i s odtahem, pokud je vaše staré auto nepojízdné.
 
Ekologickou likvidaci vozidel zdarma tak vyřídíte rychle a bez velkých starostí. Budete na to potřebovat jen velký technický průkaz od auta, které chcete nechat zlikvidovat, a doklad totožnosti, třeba občanku. Spolehlivé autovrakoviště se o zbytek postará samo. Vy hlavně musíte dostat Protokol o ekologické likvidaci vozidla, který budete potřebovat k odhlášení auta a zrušení pojistky.
 

Jak vypadá ekologická likvidace vozu?

Při ekologické likvidaci se musí auto rozebrat a zlikvidovat v souladu se zákonem o odpadech a nakládání s nimi. Nejdřív se odsají všechny kapaliny, které v autě zůstaly — palivo, oleje a další. Potom se vaše staré vozidlo rozebere. Nejdřív se vymontuje baterie, potom přístrojová deska, výplně dveří, airbagy, motor, všechny skleněné díly, koberce a všechno ostatní, co je navíc. 
 
Ze starého auta nakonec zbude jen železo, tedy kostra karoserie. Tu potom autovrakoviště, které provádí ekologickou likvidaci vozidel zdarma, rozřeže na menší části. Ty se nakonec zlikvidují.

Sešrotováno. Co udělat nakonec?

Od vrakoviště dostanete Protokol o ekologické likvidaci vozidla. S ním bez problému odhlásíte své auto z evidence vozidel na úřadě. Budete k tomu potřebovat už jen registrační značky (SPZ) a technický průkaz, do kterého úředník zapíše, že bylo auto vyřazeno z registru vozidel. Nakonec zrušíte svou pojistku (respektive povinné ručení), pojišťovně stačí opět protokol o likvidaci vozidla. Tím je příběh vašeho starého vraku definitivně uzavřen.
 
Text: Redakce
Foto: Pixabay

Galerie