Jak na dlouhodobý pronájem auta? Radíme, jak v Praze vybrat půjčovnu

Potřebujete si půjčit auto na delší dobu, než jen na pár dní? Tak to asi vybíráte nejen podle ceny, ale hlavně podle podmínek a konkrétního půjčeného vozu. Nikdo by nechtěl jezdit týdny nebo měsíce v autě, které je postarší a bůhví, jestli vás někde nenechá stát. Podívejme se, podle čeho vybírat půjčovnu a na co je dobré si při pronájmu aut dát pozor.

Pokud jde o půjčovny aut, Praha jich nabízí mnoho a proto je potřeba dobře vybírat. Pročtěte si, na co si dát pozor – většina půjčoven je slušná, ale přesto se vždy může najít nějaká drobnost, která vám půjčení vozu zkomplikuje nebo prodraží.

Cena půjčení auta

Ceny se odvíjí od konkrétního vozidla. Menší auta i nejlevnější autopůjčovna Praha obvykle nabízí za cenu 300-450 Kč na den, střední auto jako Škoda Octavia obvykle vyjde na 500-650 Kč, při výběru větších aut se můžete dostat i přes tisíc korun za den. Při dlouhodobém pronájmu by ale měla být cena nižší – u Octavie se můžete snadno dostat přes 15.000 Kč na měsíc, dají se ale najít i pod 10.000 Kč. Záleží na půjčovně.

Sice nemá každá autopůjčovna nízké ceny, Praha je ale velké město a tak nabízí naštěstí různé možnosti: za dobré ceny nabízí pronájem půjčovna aut Taggart.

Podmínky pronájmu auta

Je několik věcí, které byste měli při půjčení auta sledovat, zvlášť u delšího pronájmu – jinak mohou doplňkové služby cenu navyšovat. 

  • Nabízí autopůjčovna neomezený nájezd kilometrů?
  • Je povolené s autem vycestovat do zahraničí?
  • Musíte auto vyzvednout a vrátit v přesný čas? Musíte si pro něj vůbec dojet, nebo nabízí autopůjčovna bezplatné přistavení vozu?
  • Pokud potřebujete vůz vrátit jinde, než bylo vyzvednuto, bývá to obvykle zpoplatněno.
  • Zkontrolujte si, zda je v ceně pronájmu pojištění auta. Obvykle je ale auto dostatečně pojištěné havarijním pojištěním, což je ideální na cestování po České republice i po Evropě (jiná situace je např. v USA). Ne vždy ale pojištění kryje i třeba odtah auta v případě poruchy, doporučujeme se na to zeptat.
  • Hlídejte si nádrž paliva. Většinou dostanete auto s plnou nádrží, vrátit ho také musíte s plnou. Jinak vám to autopůjčovna naúčtuje dráž, než kolik byste platili na benzínce.
  • Obvykle si autopůjčovny Praha účtují další poplatky za zapůjčení různých věcí, např. dětské autosedačky, navigace a podobně.

Nabídka aut

Jakým chcete jezdit autem? Pokud jde o pronájem aut Praha, nemusí být vybrané auto tak univerzální, jako když ho kupujete – protože ho můžete mnohem snadněji (a bez ztráty peněz) vyměnit.

Ekonomická volba je malý vůz, ale když si chcete užít trochu zábavy, můžete si vybrat něco silnějšího. Když budete potřebovat vozit celou rodinu, asi bude nejlepší sáhnout po nějakém větším autě, SUV nebo kombi. Pro horké letní měsíce se zase skvěle hodí kabriolet, který ale nenabízí každá půjčovna aut: Praha a celé Česko není zrovna místo, kde by šlo často jezdit bez střechy.

Neméně důležité je stáří aut. Jsou půjčovny, které to moc neřeší. Ale třeba autopůjčovna Praha Taggart nabízí auta stará 9 měsíců s průměrným nájezdem 18 000 km, což jsou prakticky nová auta.

Dlouhodobý pronájem, nebo operativní leasing?

V poslední době se rozšířila možnost operativního leasingu pro řidiče, kteří si auto nechtějí kupovat, ale pronajmout. Operativní leasing nabízí už skoro každá automobilka, i když podmínky se různí. Pokud se nechcete vázat dlouhodobou smlouvou, je pro vás možná lepším řešením dlouhodobý pronájem auta.

Výhody, které nabízí dlouhodobý pronájem vozidel, jsou jasné: můžete okamžitě odstoupit od smlouvy, nejste jí dlouhodobě vázáni jako u operativního leasingu. Může jít i o kratší pronájem: vůz může být zapůjčen i na jeden měsíc. A pak samozřejmě – nemusíte řešit servis, všechny náklady s provozem, údržbou a pojištěním auta hradí autopůjčovna Praha.

Takže ať už vybíráte auto na pár dní nebo dlouhodobý pronájem, držíme palce při výběru.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie