Jaguar XJ: britská kočka s indickým ocasem

Novinka z dílny britské automobilky Jaguar si před pár dny odbyla svou premiéru. Stalo se tak v Londýně, přesně řečeno v Saatchi Gallery. Poprvé tak mohla veřejnost spatřit model této značky, který vznikal pod dohledem nového majitele, tedy indické automobilky Tata Motors.


Vydáno: 13.7.2009

Nová generace XJ jde ve stopách předchozích modelů XK nebo XF, přesto na ní najdeme prvky, které jsem u Jaguaru dosud neviděli. Tak například tvar předních světlometů je totožný s konceptem C-XF. V případě Jaguaru XK designéři tuto část pozměnili a vysloužili si za to kritiku. Další novinkou je koncepce zadní části s převisem dlouhým 1,2 m. Moderně střižená karoserie vykázala hodnotu aerodynamického odporu 0,29.

Na délku má nová generace 5122 mm, komu by to bylo málo, ten si může objednat prodlouženou verzi. Ta je dlouhá 5247 mm. Jaguar XJ je široký 1894 mm a vysoký 1448 mm. Rozvor náprav má taktéž dvě hodnoty: “obyčejná“ verze má nápravy vzdálené od sebe 3032 mm, u prodloužené varianty to je 3157 mm.

Zajímavým údajem je hmotnost. Díky konstrukci karoserie využívající lehký skelet vyrobený z hliníku, hořčíku a kompozitních slitin váží tento automobil v případě osmiválce pouhých 1755 kg, což z něj dělá nejlehčí vůz ve své kategorii. Už z údajů o rozvoru náprav vyplývá, že se majitelé mohou těšit na dostatek prostoru. Pro upřesnění ještě dodejme, že zavazadelník pojme objem 520 litrů.

Nová generace Jaguaru XJ se bude nabízet s trojicí motorů. Základ tvoří šestiválcový turbodiesel 3.0 V6D. Tato jednotka maximálně podá výkon 275 koní a 600 Nm. Kombinovaná spotřeba by se měla pohybovat okolo sedmi litrů na 100 km. Nad turbodieselem stojí dva osmiválcové motory s objemem pěti litrů. Slabší verze nabízí 385 koní, silnější disponuje kompresorem a zákazník si může vybrat mezi výkonem 470 k nebo 510 k. Nejsilnější osmiválec zvládne zrychlení z 0 – 100 km/h za 4,9 s.

Základní cena byla stanovena v přepočtu na 1,6 milionu korun. První zájemci dostanou svůj vůz během jara příštího roku. Objednávky můžete podávat už nyní.

Text: Redakce
Foto: Jaguar

Galerie