Inteligentní retardéry: konec neekologickému ježdění

Víte, jaký efekt má na člověka obyčejný retardér? Donutí ho zpomalit na příliš malou rychlost, jakmile ho ale řidič přejede, výrazně zrychlí, aby dohnal zpoždění. Tím pádem dochází k větší exhalaci škodlivin do ovzduší. Řešením by mohly být nové inteligentní retardéry.

Vydáno: 14.12.2008

Není třeba dodávat, jak se žije v takové ulici, kde je hned několik otravných retardérů za sebou. Řidiči neustále zpomalují a zrychlují, likvidují si podvozek a vypouští ne´měrné množství výfukových plynů a ještě způsobují mnohem větší hluk.

Vynálezci a designéři Jae-yun Kim a Jong-Su Lee přišli se skvělým nápadem. Tak zvaný inteligentní retardér by měl donutit řidiče, aby dodržovali konstantní rychlost a nešlapali na plyn po přejetí retardéru. Jak?

Je to jednoduché. Pokud auto pojede maximální povolenou rychlostí, retardér zůstane plochý, skryt ve vozovce. Jakmile řidič rychlost překročí, retardér se zvedne a zabrání mu v dalším zrychlování. Navíc to ještě bude signalizovat pomocí světla z LED. Tím by měla auta jezdit v dané oblasti konstantní rychloistí, potichu a bez zbytečně velkého ekologického dopadu.

Text: Redakce
Foto: Engadged

Galerie