Hyundai se chystá v Nošovicích vyrobit 185 tisíc aut ročně

Automobilka Hyundai, která v pondělí v Nošovicích oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut, jich plánuje v příštím roce vyrobit 185 tisíc. Výrobní kapacita továrny je ale nyní 200 tisíc vozidel ročně. Nižší produkce v příštím roce nesouvisí se světovou finanční krizí, ale s postupným náběhem výroby.

Vydáno: 11.11.2008

„Výrobu jsme zahájili sedm měsíců po dokončení stavební části. Na listopad a prosinec máme potvrzené objednávky na 14 tisc vozů. Teď vyrábíme sériově asi týden, a s tím, jak rozjedeme druhou směnu v prvním kvartále příštího roku, celkově plánujeme v příštím roce vyrobit 185 tisíc aut,“ uvedl prezident nošovické automobilky HMMC Kim Ok-čo.

Podle původních informací měla nošovická továrna do konce roku vyrobit 18 tisíc vozů. Mluvčí firmy Petr Vaněk ale přiznal, že vyšší údaj odpovídá původním předpokladům, podle kterých firma plánovala začít výrobu o měsíc dříve, tedy na přelomu září a října. Pro dřívější výrobu ale ještě firma neměla povolení pro zahájení výroby automobilů.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana je Hyundai tak velká investice a významná produkce, že po najetí na plnou kapacitu 300 tisíc vozů ročně bude mít vliv na HDP ve výši kolem jednoho procenta ročně a plusové saldo do obchodní bilance ve výši asi 50 miliard ročně.

„Česká republika najetím Hyundaie převezme po Slovensku pomyslnou první příčku, co se týče produkce ve výrobě automobilů na jednoho obyvatele ve výši skoro 130 vozů,“ uvedl na tiskové konferenci Říman.

Zdroj: iHNed.cz

Galerie