Hyundai ix35: první statické dojmy z představení nástupce Tusconu

Korejská automobilka pouští na český trh nástupce oblíbeného kompaktního SUV Hyundai Tuscon. Nový model ix35 bude v prodeji od 1. března za velmi lákavou cenu 449.900 korun a na podzim přijde ještě levnější verze. Korejci doufají, že tak upevní svou pozici nejen v Česku.


Vydáno: 17.2.2010

Krátké statické představení Hyundai ix35 proběhlo v pražském Ekotechnickém muzeu. Industriální budova bývalé čističky odpadních vod vhodně podkreslila tvář nového Korejce. Od této chvíle totiž bude automobilka prosazovat svůj nový designový jazyk, který nazývá „filozofií fluidních ladných tvarů“.

Co si pod tím máme představit? Hyundai ix35 podle zástupců automobilky představuje tři klíčové atributy této filozofie: eleganci, odvahu a dynamiku. „Tyto atributy jsou vyjádřeny jedinečnými tvary karoserie, jejichž součástí jsou mimo jiné odvážné linie, poutavá křivka ve tvaru dvojitého písmene Z na bočních stranách, robustní kola z lehkých slitin, smělé detaily a sportovní zadní spoiler, který přispívá k nižší spotřebě paliva. Sportovní vzhled dále zdůrazňuje minimální optická mezera mezi pneumatikami a svalnatě vytvarovanými podběhy kol,“ toliko PR oddělení.

Dle našeho názoru vypadá nový Hyundai ix35 svěže a nápaditě. Možná se někomu nebude líbit příliš mohutná čelní maska, na kterou je jakoby nasazena horní část kapoty. Zboku ale připomíná starší Hyundaie a zadní část je poměrně jednoduše rozpoznatelná.

Vnitřní vylepšení

Vůz se také poměrně vylepšil uvnitř. Interiér působí na první dojem hodnotněji než bývalo u levnější korejské automobilky zvykem. Klasické uspořádání palubní desky se dvěma přístroji v tubusech a středovým panelem (za příplatek vybaveným i dotykovou navigací) dobře doplňuje nový volant, který může být zdobený velkým hliníkovým dekorem. samozřejmostí jsou nejrůznější tlačítka na volantu pro ovládání multimediálních funkcí vozu.

Hyundai ix35 oproti Tusconu patřičně narostl. Na délku přibylo 85 mm (4410 mm), na šířce nabrala novinka 20 mm (1820 mm) a rozvor se zvětšil o 10 mm na konečnou hodnotu 2640 mm. Pouze výška byla o dva centimetry snížena. Proto by se zákazníci měli dočkat i uvnitř větší prostornosti. Zavazadelník v základu nabídne 591 litrů, po sklopení sedadel až 1436 litrů.

Pro větší jistotu během jízdy dostane nový model značky Hyundai zadní víceprvkovou nápravu, zatímco vpředu bude klasické zavěšení kol McPherson. Na výběr je samozřejmě pohon jedné nebo obou náprav, v terénu také můžou pomoci asistenti pro start do kopce a pro sjíždění prudkých svahů.

Nejlevnější až na podzim

Hyundai ix35 dostane pod přední kapotou postupně celkem pět motorů. Ze vznětových jednotek to budou dva dvoulitry o výkonu 136 a 184 koní. K dispozici bude také sedmnáctistovka s výkonem 115 koní. Z benzínových variant je zatím k dispozici jedině dvoulitr o výkonu 163 koní. Na podzim přijde ale agregát 1.6 GDI s výkonem 140 koní, který bude plnit roli ceníkového tahouna se základní cenou 409.900 korun.

K přenosu síly na kola by měly sloužit manuální pěti a šestistupńové převodovky (záleží na motorizaci). K dispozici bude také nový automat se šesti rychlostními stupnni. Zákazník má možnost zvolit si mezi pohonem předních kol a 4×4. V nabídce jsou celkem 4 výbavové varianty, v základní chybí klimatizace.

Hyundai ix35, který se bude pro Evropu vyrábět na na Slovensku v Žilině nasadil drsnou cenovou politiku. Za cíl má atakovat soupeře jako Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai, Ford Kuga nebo i menší Škodu Yeti. Nyní přijde základní dvoulitr na 449.900 korun, naftová obdoba na 524.900 korun.

Text: Jan Markovič
Foto: Autor, Hyundai

Galerie