Hyundai ix-Metro: kosmická loď do města

Korejská automobilka představuje ve Frankfurtu zajímavý koncept pojmenovaný jako ix-Metro. Jedná se o pátý počin designerského střediska Hyundai Namyang Design. Koncept malého hybridního automobilu spadá do kategorie CUV. Zvláštní důraz byl kladen na moderní vzhled.


Vydáno: 15.9.2009

Údajně se totiž tvůrci tohoto automobilu inspirovali hvězdami, kosmonautikou, dokonce čerpali inspiraci od Nasa a nezalekli se ani kosmických lodí ze sci-fi filmů. To vše má jediný důvod. Kosmické lodě jsou považovány za symbol pokroku, a právě svůj technický posun kupředu chce zřejmě Hyundai na autosalonu prezentovat.

Ať už byla inspirace čerpána odkudkoli, výsledek je opravdu neobvyklý a znamená pro Hyundai nový směr. Základem konceptu jsou, kromě netradičních linií, velká dvacetipalcová kola a vysoký ponton karoserie. Do masky byla integrována mlhová světla, chybět nesmí samozřejmě technologie LED diod. Na téma exteriéru ještě dodejme, že zadní dveře, ačkoli to tak nevypadá, jsou posuvná.

Interiéru dominuje palubní deska s centrálním displejem, prostřednictvím kterého lze ovládat takřka vše. Využíván je poloprůsvitný materiál podobný silikonu. Jednotlivé díly jsou od sebe odděleny modrým světlem pocházejícím taktéž z LED diod. Na místo zpětných zrcátek jsou použity digitální kamery.

O pohon konceptu se stará hybridní systém složený z tříválcového přeplňovaného motoru o objemu 1,0 l. Ten je navíc vybaven variabilním časováním ventilů. Celkový výkon jednotky je 125 koní a maximální točivý moment 157 Nm (1750 – 4500 ot./min). Elektrická část pohonu představuje z maximálního výkonu sedm koní. Spolupracovat se systémem pohonu má šestistupňová dvouspojková převodovka. Celkově vyprodukuje vůz 80 g emisí CO2/km.

Hyundai ix-Metro
Maximální výkon 92 kW (125 k) / 6000 ot./min
Maximální točivý moment 57 Nm / 1750 – 4500 ot./min
Délka 3925 mm
Výška 1576 mm
Šířka 1760 mm
Světlá výška 207 mm

 

Text: Redakce
Foto: Hyundai

Galerie