Hyundai i30 1.4i Stop & Go: modrá je dobrá

TEST: Pan prezident řekl: „Naše planeta je modrá, nikoli zelená!“ Prosím vás, zapomeňte tedy na všechny ty úpravy typu GreenLine a jim podobné. Blue, to je ta pravá barva pro naši zeměkouli. Jestliže tomu tak doopravdy je, pak se dnes budeme bavit o automobilu přímo ideálním: Hyundai i30 1.4 CVVT v úpravě zapadající do koncepce Blue drive.


Vydáno: 16.12.2009

Hyundai i30 jsme už našemu testu podrobili. Jednalo se ovšem o verzi CW (tedy kombi), která byla navíc vybavena benzinovou jedna-šestkou. Milovníci vznětových motorů nechť se nebojí, na test jednotky 1.6 CRDi také dojde. Hned na úvod vám musíme prozradit dva důležité fakty. Tak zaprvé, zážehová jedna-čtyřka je motor základní a nejdostupnější, ale ne nejslabší. Za druhé, je minimálně stejně povedený, jako dříve zkoušený agregát 1.6 CVVT.

Drsňák za příplatek

Někteří už jistě tuší, že je u našeho bílého kousku cosi jinak. Ledasco napoví nálepky na bocích karoserie (které si ovšem nekoupíte, stejně jako kytičku GreenLine). Ano, předmětem testu nebyl jen samotný vůz, byla jím ona koncepce Blue drive, nebo chcete li systém ISG, jak Hyundai označuje klasický systém vypínání motoru při zastavení vozidla Stop and Go.  

Pětidveřový Nošovický hatchback je auto, které se líbí a které se na našich silnicích vyskytuje čím dál častěji. A docela oprávněně. Hodnocení stále trochu korejského vzhledu necháme na každém z vás. Od toho tu je přece Zuzka Procházková a její skvělá fotogalerie. Testovaný vůz měl několik nadstandardních prvků. Kromě zmíněných bublinek propagujících ekologické zaměření vozu to byly především sportovní disky o velikosti 16“, což bylo v interiéru hodně znát. Další “vychytávkou“ je samolepící černá fólie na předním nárazníku, která může být vaše za 2278 Kč.

Plastový, kvalitní, prostorný

Interiér je, světe div se, stejný jako u dříve testovaného kombi. Takže jsme přesně věděli, do čeho jdeme a prakticky žádné překvapení si na nás tento vůz nepřichystal. Kabina tak nějak odpovídá cenové kategorii, kam i30 zapadá. Můžeme polemizovat nad množství plastů, ale to není u těchto vozů zcela na místě. Proto pouze konstatujme, že naše vyšší úroveň výbavy se pyšní alespoň nějakým čalouněním, což u té nejzákladnější vůbec není. Zpracování je ovšem kvalitní a velmi bytelné, nebo se alespoň tak tváří.

Opět nás potěšil příjemný volant, který se dobře drží a poloha za ním je také víceméně bez výhrad. Sedačky jsou tužší, ale to je především otázka zvyku. Přístroje jsou jednoduché a přehledné, to samé lze říci o středovém panelu. Modré podsvícení je příliš intenzívní, ale to bychom se už opakovali.

Stejně jako kombi, i hatchback se může pyšnit nadprůměrným prostorem pro zadní cestující. Především v oblasti kolen nabízí Hyundai i30 nebývale velké místo. A nakonec objem zavazadlového prostoru 340 litrů také není číslo úplně k zahození. Na tento model ovšem přesně sedí tvrzení, že je to automobil pro cestující, nikoli pro náklad, což se potvrdilo také během tohoto testu. I když bychom měli určité námitky, ale k tomu se ještě dostaneme.

Povedený základ

Základní motor je velmi povedený. Samozřejmě záleží, z jakého úhlu pohledu se na něj budete dívat, a jistě nemusím zdůrazňovat, že například Audi A5 3.0 TDI a jeho 500 Nm nás nadchlo daleko více. Jenže Hyundai i30 je pro trochu jinou klientelu a těm maximální výkon 109 koní zřejmě stačit bude. Daleko více ocení jeho tichý chod a rozumnou spotřebu.

A se spotřebou jsme narazili na hlavní téma dnešního testu. Systém Stop and Go, který pracuje vcelku klasicky (vypíná motor pří stání a neutrální poloze řadicí páky, startuje pří sešlápnutí spojkového pedálu) by měl, kromě šetrnějšího chování k matce přírodě také snižovat spotřebu. A jaký je náš názor?

Ani ISG není výjimkou. Stejně jako dříve testovaný obdobný systém jiných značek, ani v případě Hyundaie není přínos pro peněženku zákazníka příliš patrný. Dokonce bychom se odvážili tvrdit, že pokud šetří tento systém palivo, pak je to tak málo, že to zákazník snad ani nepozná. Náš test jsme ukončili na hodnotě 7,2 l/100 km, což je číslo zcela odpovídající danému motoru a blíží se více verzi bez ISG.

Stop and Go v testu

BMW 116d: za hodně peněz, ještě více muziky

Toyota Yaris 1.33 Stop & Start: Verso v městském balení

Smart ForTwo mhd: do města lepší než MHD

Porsche Panamera Turbo: milovat nebo nenávidět?

Jak jezdí?

Vzhledem k parametrům motoru nemůžeme říci nic jiného, než že je dynamika jednoduše průměrná. Do města a na okresky to určitě stačí, na dálnici musíte počítat s tím, že bude motor díky pětistupňové převodovce točit poměrně hodně a že sa z tichého společníka postupně stane společník hlučný.

Opět musíme zopakovat, že podvozek je naladěn více na pohodlí. Z tohoto pohodlí hodně ubírala příplatková kola. Sice s nimi automobil vypadá přinejmenším zajímavě, ale každou sebemenší příčnou nerovnost ohlásil své posádce velice spolehlivě. Chválíme řízení, protože to je příjemně strmé a relativně citlivé. K přesnosti pětistupňového automatu bychom výhrady měli, ale víte co? My je zamlčíme, protože cena daného vozu je vskutku sympatická.

Za hubičku +7000 Kč

Základní verzi vybavenou testovaným motorem pořídíte už za necelých 265 000. To samozřejmě není náš případ, protože systém Stop and Go je možný zakoupit až od úrovně COMFORT. Další podmínkou pak je motor 1.4i, 1.6i nebo 1.6 CRDi a manuální převodovka. Za náš konkrétní vůz tedy zaplatíte bez příplatků 339 900 Kč, a to je stále cena vzhledem ke schopnostem automobilu a výbavě velmi výhodná.

A kdo chce přihodit dalších 7000 Kč, ten se zařadí do skupiny řidičů, kteří využívají onu koncepci Blue drive a kteří myslí na naší planetu. Jen bych vás chtěl upozornit, že prostým výpočtem, který jsme už zkoušeli v případě Toyoty Yaris také doplněné tímto systémem, lze dojít k výsledku ušetřeného paliva, který se pohybuje sotva kolem jednoho litru paliva na týden užívání automobilu. To je skutečně málo.

Tento systém má smysl pouze v případě, že se na něj bude nahlížet trochu řekněme globálněji. Jedno auto ušetří litr paliva za týden, deset tisíc takových vozů ušetří 10 000 l během sedmi dnů, za rok to bude zhruba 520 000 litrů a tak dále. To už jsou čísla docela jiná. Bohužel dokud nebudou lidé kupující a užívající takovéto automobily nějakým způsobem zvýhodněni oproti ostatním, bude jim odměnou pouze dobrý pocit.

Dost bylo polemizování, Hyundai i30 s jedna-čtyřkou je dobré auto za dobré peníze, a to i bez systému Stop and Go. Kdo chce dělat něco pro přírodu, může si připlatit 7000 Kč, což nakonec není suma zas až tak hrozivá. Ale kdyby byla nějaká ta sleva třeba na pojištění, určitě by se spoustě lidí rozhodování zda si koupit či nekoupit tlačítko ISG ulehčilo. Mirku, Vašku, Jirko, co vy na to?

Výsledná známka 2

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Přestože se mi kombi líbilo více, ani hatchback není špatný. Nabízí zajímavý poměr ceny a prostoru, i když v tomto případě se jedná spíše o prostor pro posádku. Já osobně čekám, až se do redakce dostane také dieselová verze. To bude pro mne ideální automobil. Benzinový motor není špatný, ale i se systémem Stop and Go nabízí průměrnou spotřebu.
Dávám známku 2
Jana Jana: Hyundai i30 je pohodlné, levné a uživatelsky příjemné auto. Říkejte si, co chcete, pro mne je základní motor úplně dostačující. Samozřejmě bych také ocenila úspornější diesel, ale ten je zase dražší. Takže pro někoho skromnějšího by určitě postačila jedna-čtyřka a já bych se určitě obešla také bez kol a nějaké nálepky na nárazníku. Systém ISG bude zajímavý, až se dostane nějakého zvýhodnění na tato auta.
Dávám známku 2
Nikola Nikola: Jee, to je škoda, a mně se ty nálepky tak líbily. Dodávaly totiž jinak trochu fádnímu automobilu punc výjimečnosti. Škoda že se nedají přikoupit. V interiéru to už taková sláva není. Je plastový, ale pravda, je bytelný. Příliš elegance ovšem nepobral.
Dávám známku 2-
Tomáš Tomáš: Základní motor tedy žádné velké terno není. Například nedávno testovaný Nissan Note měl stejně objemnou jednotku a byl živější. Jízda je tedy průměrná a motor se musí hodně točit. Chválím řízení, které mne opět překvapilo svými kvalitami. Já bych s ním sice úplně spokojen nebyl, ale chápu důvody lidí, kteří si ho koupí.
Dávám známku 2
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Zuzana Procházková

Konkurence v našich testech




Citroen C3 1.4i CNG
Dacia Sandero 1.5 dCi
Suzuki Splash 1.3

PARAMETRY

Základní cena v provedení Comfort: 339 900 Kč

Cena doplňkové výbavy:  14 558 Kč

Celková cena: 353 558 Kč

Výbava

Nárazníky v barvě karoserie, přední mlhovky, ABS, EBD, airbag řidiče, spolujezdce, boční airbagy vpředu, okenní airbagy, imobilizér, alarm, Isofix, posilovač řízení, výškově a podélně stavitelný volant, kůží potažený volant a hlavice řadicí páky, automatická klimatizace, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektrické ovládání všech oken, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, USB, AUX, IPOD port, rádio s CD a MP3, 6xrepro, ovládání audiosystému na volantu.

Doplňková výbava

ISG (Stop and Go) (7 000 Kč), funkce trojitého blikání směrových světel (1 290 Kč), lité kola 7×17 (3 990), samolepící fólie předního nárazníku (2 278 Kč), kožený volant (6 300 Kč).

Hyundai i30 1.4 CVVT Stop and Go COMFORT
Objem motoru 1396 ccm
Maximální výkon 80 kW (109 k) / 6200 ot/min
Maximální točivý moment 137 Nm / 5000 ot/min
Převodovka 5stupňová manuální
Maximální rychlost 187 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 11,6 s
Udávaná spotřeba město 6,9 l / 100 km
Spotřeba mimo město 5,0 l / 100 km
Kombinovaná spotřeba 5,7 l / 100 km
Spotřeba během testu 7,2 l / 100 km
Provozní hmotnost 1268 kg
Délka / výška / šířka 4245 mm / 1480 mm / 1775 mm
Rozvor 2650 mm
Zavazadelník / po sklopení 340 l / 1250 l

 

Galerie