Honda vyvinula experimentální elektrické vozítko U3-X

UVNITŘ VIDEO. Japonská společnost Honda představila kompaktní experimentální zařízení U3-X. Jednokolka má tvar čísla osm a pohybem pasažérova těla je schopna se libovolně pohybovat v jakémkoliv směru podobně jako člověk – zpět, vpřed, do stran či diagonálně.


Vydáno: 28.11.2009

Experimentální vozítko U3-X trochu připomíná populární Segway. Je ale mnohem menší a lehčí a tudíž praktičtější.

Díky malým rozměrům umožní U3-X uživateli vmísit se mezi chodce a starší generace, které už mají problémy se pohybovat, by ho mohly využít i v bytě. Protože ale zatím není jasné, jak by bylo skutečně použitelné, Honda neuvažuje o jeho prodeji a tudíž ani nestanovila jakoukoli cenu. Hodlá ale pokračovat ve výzkumu a vývoji zařízení, a to včetně praktických zkoušek, s cílem ověřit jeho použitelnost.

Ve všech směrech

Honda U3-X dokáže měnit rychlost, pohybovat se, otáčet se a zastavovat ve všech směrech podle toho, jak jezdec náklonem trupu změní své těžiště. Toho se podařilo dosáhnout pomocí nejmodernějších technologií včetně technologie pro řízení rovnováhy a prvního mnohosměrného hnacího systému na světě, který umožňuje pohyb ve všech směrech.

Kompaktní zařízení vybavené jedním hnacím kolem bylo zkonstruováno tak, aby bylo pro uživatele co nejpřívětivější a aby neohrožovalo nikoho ve svém okolí. Toho se podařilo dosáhnout tím, že uživatel ze sedadla snadno dosáhne na zem a současně sedí přibližně ve výšce očí stojící osoby.

Honda U3-X v datech:

Délkaךířka×výška (mm)

315×160×650

Hmotnost

méně než 10 kg

Typ baterie

Lithium-iontová baterie

Provozní doba (s plně nabitou baterií)

1 hodina

Honda před časem vyvinula humanoidního robota ASIMO. Kromě toho vyrábí ale třeba i zahradní a stavební techniku. Na automobilovém serveru nemusíme dodávat, že vyrábí i velmi dobrá auta a vynikající motorky.

Text: Redakce
Foto: Honda

Galerie