Honda představila tempomat, který předvídá budoucnost

Adaptivní tempomaty, které hlídají odstup od auta před vámi, nejsou žádnou novinkou, v poslední době se objevují ve výbavě aut stále častěji. Honda ale přišla vylepšením: její nový tempomat i-ACC dokáže předpovídat nebezpečné situace a řidiče na ně včas upozornit.
 

 

Japonská značka Honda ráda přichází s technologiemi, které mění auta. Tentokrát představila tempomat, který předvídá co se stane. Klasický adaptivní tempomat udržuje bezpečný odstup od auta před vámi a pokud začne brzdit, zpomalí i vaše auto, případně zcela zastaví. Aniž byste se dotkli brzdy.

Nový tempomat i-ACC (Inteligent Adaptive Cruise Control) má ale navíc prediktivní funkci, dokáže předvídat, zda do jízdní dráhy automobilu, který je tímto tempomatem vybaven, vjede jiné vozidlo, a automaticky na takovou situaci reagovat. 

Pravděpodobnost kolize odhadne až pět sekund předtím, než k ní dojde, a reaguje plynule, aby nevylekal řidiče: nejprve jej upozorní jemným přibrzděním a na displeji zobrazí příslušnou ikonu. Pokud řidič nereaguje, následně začne s intenzivním brzděním tak, aby udržel bezpečnou vzdálenost.

Jak to funguje? 

Inteligentní adaptivní tempomat Honda i-ACC sleduje pozici ostatních vozidel na vozovce pomocí kamery a radaru. Získané informace zpracovává pomocí algoritmu, který vychází z výsledků rozsáhlého výzkumu jízdního stylu řidičů, jenž byl prováděn na evropských silnicích. Vyhodnocováním pohybu více vozidel dokáže předpovědět pravděpodobnost, že vozidla v sousedních jízdních pruzích vám zkříží dráhu.

Poprvé se nový tempomat i-ACC dostane do inovovaného modelu CR-V, kde jako příplatková výbava nahradí dosavadní adaptivní tempomat ACC.

Text: Redakce
Foto: Honda

Galerie