Honda FCX Clarity získala titul World Green Car 2009

Honda FCX Clarity s vodíkovými palivovými články byla na mezinárodním autosalonu v New Yorku oceněna titulem World Green Car. Vůz byl vybrán z původního seznamu 22 kandidátů nominovaných 59 porotci soutěže World Car z 25 zemí světa. S vozem Civic Hybrid oceněným stejným titulem v roce 2006 je to už podruhé, co vyhrála tuto cenu Honda.

Vydáno: 20.4.2009

Ocenění přichází současně s oznámením společnosti Honda o založení nového oddělení pro výzkum vodíku v jejím evropském zařízení pro výzkum a vývoj ve městě Offenbach v Německu. Úkolem tohoto nového centra bude posuzovat vodíkovou technologii v evropských podmínkách a spolupracovat s různými zainteresovanými stranami na vývoji infrastruktury čerpacích stanic.

„Toto vyznamenání je oceněním dlouhotrvajícího úsilí společnosti Honda ve výzkumu technologie vodíkových palivových článků a alternativní energie,“ řekl Ken Keir, viceprezident Honda Motor Europe.

„Jsme poctěni, že jsme získali toto prestižní vyznamenání za naše průlomové vozidlo s nulovými výfukovými emisemi. Zkonstruování vozu s pohonem výhradně na vodíkové palivové články a zavedení jeho limitované výroby je důkazem naší snahy jako největšího výrobce motorů o řešení důležitých otázek týkajících se emisí a udržitelnosti energie. FCX je součástí výzkumného projektu se širokým rozsahem, který se uskutečňuje v reálných podmínkách s reálnými zákazníky,“ dodal Keir.

Na kvalifikaci do soutěže 2009 World Green Car musel být vůz během roku 2008 dostupný minimálně na jednom významném trhu. Vůz, nebo ekologická technologie mohli být ve výrobě, nebo mohlo jít o experimentální prototyp s potenciálním uplatněním v blízké budoucnosti.

Při výběru vítěze se posuzovaly výfukové emise, spotřeba paliva a použití pokročilé pohonné technologie (mimo menších úprav motoru), jejichž cílem je zvýšit environmentální zodpovědnost vozu. Porota čítající 59 členů nominovala tři finalisty na cenu World Green Car 2009. Vozy Honda FCX Clarity, Mitsubishi iMiEV a Toyota iQ.

Zdroj: TZ Honda

Foto: Honda

Galerie