Honda chystá nové motory. Civic dostane naftovou 1.6 i-DTEC

Japonská automobilka Honda nelení a pilně pracuje na tom, aby i v budoucnu zůstala na technologickém vrcholu ve svém oboru. Její šéf potvrdil, že Honda připravuje novou generaci benzínových i naftových motorů, které do tří let mají patřit mezi nejúspornější ve svých objemových kategoriích. Prvním z nich je malý naftový čtyřválec 1.6 i-DTEC, který dostane Honda Civic.

Vydáno: 6.12.2011

Na autosalonu v Tokiu prezident automobilky Honda Takanobu Ito potvrdil, že Honda vyvinula novou generaci motorů nazvanou „Earth Dreams Technology“. Nová rodina motorů má mít excelentní parametry a přitom být ohleduplná vůči životnímu prostředí. Honda ji v budoucnu zavede napříč celým modelovým spektrem.

Prvním motorem z této série bude malý naftový čtyřválec 1.6 i-DTEC, který má být nejmenší a nejlehčí mezi motory s objemem kolem 1,6 litru. Má produkovat méně než 100 g emisí CO2 na km, přitom bude mít výkon 88 kW/120 koní při otáčkách 4000 ot/min a vynikající točivý moment 300 Nm ve 2000 ot/min. Nový naftový čtyřválec si budeme moci vyzkoušet už příští rok, v novém Civicu pro modelový rok 2013.

V budoucnu se ale chystají i benzinové motory. Honda prý pro nový Civic Type R vyvíjí dvoulitrový turbomotor o výkonu 155 kW/210 koní, se zrychlením z nuly na sto za 6,5 sekundy. Díky technologii Earth Dreams se japonský výrobce chce stát do tří let jedničkou ve spotřebě paliva v každé kategorii.

Honda také vyvíjí nové automatické převodovky, a to dvouspojkové i klasické s více než šesti rychlostními stupni.

Text: Redakce
Foto: Honda

Galerie