Historie vozů Multicar: jak to všechno začalo?

Psal se rok 1958, když světlo světa spatřil první model i dnes stále populárních víceúčelových vozidel Multicar. Pojďme se tedy podívat na úplné začátky této značky. 

Vozidla Multicar v historickém pohledu

Užitkové automobily se značkou Multicar vznikly v tehdejším „východním Německu“. Konkrétně za nimi stála společnost VEB Fahrzeugwerk Waltershausen. Vůbec první model přitom nesl označení M21 a začal se vyrábět v roce 1958. Zajímavé je, že ještě nedisponoval kabinou ani volantem. Až jeho nástupce, totiž Multicar M22 z roku 1964, se mohl pochlubit těmito vymoženostmi, ač měl pouze jednomístnou kabinu a tak se mohli jeho řidiči cítit celkem stísněně.

Toto vozidlo se stalo okamžitě populární, o čemž svědčí i některé čísla. Vozů Multicar M22 totiž bylo nakonec vyrobeno více než 40 tisíc – konkrétně 42 500 kusů, přičemž 58 % putovalo přímo za hranice. Jejich produkce navíc skončila až v roce 1975, když už nějaký čas společnost VEB Fahrzeugwerk Waltershausen vyráběla model M24. Teprve v roce 1978 vyjel na silnice první typ s dvojmístnou kabinou, a to dodnes velice populární Multicar M25 (na fotografii výše).

Je dnes možné pořídit náhradní díly Multicar M22?

Možná vás bude zajímat, zda „dvaadvacítka“ ještě aktuálně brázdí silnice. Faktem je, že dnes už je doménou především sběratelů.

Ti ovšem stále mohou na své „multikáře“ dělat nejrůznější opravy a úpravy. Překvapivě totiž i na počátku třetího tisíciletí a více než 50 let od uvedení tohoto vozidla si lze jednoduše pořídit náhradní díly Multicar na internetu. Kde takové součástky sehnat konkrétně? Doporučit vám kupříkladu můžeme e-shop Světluška.cz.

Galerie