Gogoro Smartscooter: Tesla mezi skútry se začíná prodávat

UVNITŘ VIDEO. Na Taiwanu se začíná prodávat elektrický skútr, který má potenciál změnit strukturu tamního vozového parku. Firma Gogoro označuje svůj produkt jako „smartscooter“. Ne nadarmo: nejenže jezdí na elektřinu, ale má okamžitě vyměnitelné baterie a je propojený s mobilní aplikací. A ambice jsou vysoké.

Baterka do ruky

Skútr Gogoro má docela běžné parametry: svěží moderní design, pod kapotou 8 koní, maximálku 90 km/h. Na padesátku zrychlí za 4,2 sekundy a uveze dva lidi.

To ale není to nejdůležitější. Pod sedačkou se kromě malého úložného prostoru nachází to hlavní: dvojice Li-Ion baterií ve velikosti dvoulitrové lahve.

Dojezd je kolem 100 km a když energie dojde, nemusíte čekat na nabití. Stačí baterie jednoduše vyndat a vyměnit – buď ze stojanu doma, nebo třeba na ulici. Důležitý tak není jen samotný produkt, ale myšlenka na celou infrastrukturu. Ta zatím neexistuje, ale skrývá obrovský potenciál.

Pro přeplněné ulice Tchaj-peje

Gogoro navíc přichází s myšlenkou, že by síť dobíjecích stanic vybudovalo samo město Tchaj-pej a řidičům je pronajímalo. Asie je skvělé místo pro rozjetí podobného modelu, skútry jsou tam obrovsky rozšířené. Může se ale ujmout i jinde?

Firmu Gogoro založili Horace Luke and Matt Taylor, kteří se oba dříve pohybovali v technologiích (Microsoft a HTC). Vývoj probíhal uplynulé tři roky, představen byl letos v lednu na veletrhu CES a teď se začíná prodávat. Zatím jen v Tchaj-wanu, ale s výhledem na zbytek Asie. A možná i mimo ni.

Zatím stojí Gogoro Smartscooter relativně dost peněz, vyjde na 128,000 taiwanských dolarů neboli 4,100 USD, což je kolem 100 tisíc korun. 

Ale lze to vidět i z druhé strany. Prémiové skútry s podobnými parametry nejsou o moc levnější a Gogoro bude mít laciný provoz. A časem půjde cena zřejmě ještě dolů.

Proto bude zajímavé sledovat, jak se Gogoro prosadí. My mu věříme.

Text: Redakce
Foto: Gogoro

Galerie