Gemballa Tornado 750 GTS: Porsche Cayenne jak ho neznáte

Některá vozidla jsou zkrátka ojedinělá, ale přesto je vídáme alespoň na fotografiích, internetu, médiích a tak dále. Ale některé úpravy jsou už takovým úletem, že nejsou vidět vůbec nikde. Přesně takový je výsledek snažení firmy Gemballa, která se opravdu radikálně podívala na zoubek luxusnímu SUV Porsche Cayenne. 


Vydáno: 25.4.2009

Na svět tak přišla další málo vídaná bestie, která bude nahánět hrůzu nejen ekologům, ale úplně všem uživatelům silničních komunikací. Naštěstí máme pro vás dobrou zprávu hned na úvod. Počítá se s výrobou pouze padesáti kusů, kdy jeden bude stát v přepočtu přes 17 000 000 Kč. 

Jako základ posoužila nejsilnější specifikace Cayenne S. Přeplňovaný osmiválcový motor narostl ze 4,8 l na rovných pět litrů. Přibyl závodní systém přeplňování, nová je řídící jednotka, mezichladič stlačeného vzduchu a tak dále. Výsledek je vskutku impozantní. Maximální výkon má hodnotu 740 koní (6400 rpm) a 1050 Nm (3200 rpm). Zrychlení z nuly na 100 km/h proběhne za 4,3 sekundy a maximální rychlost je 300 km/h. 

Každému je asi jasné, že vůz těchto rozměrů a takovéhoto výkonu nebude mít úplně sériový podovzek. Atuomobil je o 70 mm nižší, dostal extra lehká litá kola o průměru 22“ a sedí na válcích s rozměry 335/25 Z22. Za nimi ukrývá šest pístků vpředu a čtyři pístky (vzadu). Na přední nápravě se zakusují do disků o průměru 420 mm, vzadu to je pouhých 380 mm. 

Exteriér nebudu komentovat. Užitečná je pouze informace, že díky hojnému užití karbonu je vůz o celých 250 kg lehčí. Vidět tohle monstrum ve zpětném, tak se klidím nejraději někam na pole.  

 

Text: Redakce
Foto: Gemballa

Galerie