Ford opět jedná o prodeji Volva. Zájem je hlavně v Číně

Americká automobilka Ford Motor Company po čase opět jedná o prodeji švédské automobilky Volvo. Tentokrát Ford úvahy o prodeji ztrátového Volva přiznává a s potenciálními kupci, z nichž většina pochází z Číny, už zahájil podrobnější rozhovory.

Vydáno: 29.3.2009

Mezi zájemci, se kterými měl Ford o prodeji Volva jednat, jsou podle švédského listu Dagens Industri tři čínské firmy: Chery Automobile, Dongfeng Motor Group a Chongqing Changan Automobile. Stejný zdroj, který hovoří o těchto čínských zájemcích, uvedl i jisté nespecifikované „evropské uskupení“.

„Jsme v kontaktu s řadou stran, které vyjádřily zájem ohledně budoucnosti Volva,“ uvedl Ford s dovětkem, že zájemců je více a jsou kvalitní. Nyní si se zájemci prý vyjasňují větší podrobnosti. Ford ale současně upozornil, že rokování o případném prodeji bude nějakou dobu trvat.

Po celém světě nyní klesá poptávka po automobilech v důsledku hospodářské recese. Divize osobních automobilů Volvo měla ztrátu 736 milionů dolarů (cca 15 miliard korun), mateřský Ford loni prodělal 14,7 miliardy dolarů.

Přitom Ford v posledních letech prochází restrukturalizací, jejíž součástí je prodej některých továren. Před časem Ford prodal luxusní značky aut Aston Martin, Jaguar a Land Rover.

Text: Redakce
Foto: Die Welt

Galerie