Financování auta: leasing nebo P2P úvěr?

Málokdo si může dovolit koupit nové auto ze svých úspor. Zejména mladé rodiny nebo jednotlivci, kteří se chystají pořídit si svůj vlastní vůz, nemívají našetřené statisíce. Na řadu pak přichází půjčka. Ty šťastnější založí rodiče či známí, ostatní se musí spolehnout na banku nebo nebankovní úvěr. Kromě klasického financování auta leasingem se dnes čím dál víc rozšiřují P2P půjčky. Slyšeli jste už o nich?

Sdílená ekonomika je hitem posledních let – vždyť podívejme se na AirBnb, Uber a také peer-to-peer lending neboli půjčování mezi lidmi. To se v poslední době docela rozmáhá, je totiž výhodné pro obě strany, respektive pro všechny tři. Dlužník získá úvěr s úrokem, který by mu v bance nedali, investor zase vyšší zhodnocení než v bance a svůj podíl získá také zprostředkovatel.

 

Co je to P2P půjčka a jak funguje?

 

Jak jsme si již prozradili, P2P (peer to peer) proces zahrnuje tři strany – dlužníka, investora a zprostředkovatele. Zprostředkovatel je nějaká společnost, která spojuje dlužníky a investory, celé půjčování zaštiťuje a poskytuje garanci. Je to ta strana, která se musí starat, když dojde k nějakému problému, například jesliže dlužník přestane splácet.

 

Ne vždy se samozřejmě podaří situaci vyřešit. Pokud peníze nejsou, asi těžko může dlužník zaplatit a investoři o část svých peněz přijdou. Šance, že k něčemu takovému dojde, je malá, nicméně riziko tu je. Vzhledem k vysokému zhodnocení peněz je segment P2P půjček i přes svoji rizikovost pro investory zajímavý.

 

Navíc aby bylo riziko minimální, vše je zařízeno tak, že se na jednu půjčku skládá více lidí. Nikdy nedostanete celou částku od jednoho člověka, na každé půjčce se podílí více investorů.

 

V čem jsou P2P půjčky vhodné pro dlužníky?

 

Všechno je to hezké, ale ptáte se, proč byste právě vy měli na auto využít P2P půjčku? Tento typ úvěrů je vhodný téměř pro každého. Proč téměř? Zprostředkovatelé si zájemce o půjčku většinou trochu prověří, aby eliminovali problémy. Jestliže máte spoustu dluhů a nezvládáte plnit své závazky, úvěr nedostanete ani od společnosti zabývající se P2P půjčkami.

 

P2P půjčky jsou určené obyčejným lidem. Na rozdíl od bank nabízí mnohdy výrazně lepší úrok, a to i u vysokých částek. Půjčit se dá pár desítek tisíc, ale i statisíce. Navíc je poměrně hezké, když se složí desítky lidí, aby vám pomohly splnit sen o novém automobilu. Ano, investoři vědí, na co peníze potřebujete. Zda se jich najde dostatek, můžete značně ovlivnit i tím, jak sepíšete svůj příběh.

 

Zkuste Zonky, kde lidé půjčují lidem

 

Zprostředkovatelů P2P půjček nejen v ČR působí několik. Možná jste slyšeli o Ferratum P2P investicích, Bondsteru či zahraničním Mintosu. Co ale určitě znáte, jsou Zonky. Zonky je nejznámějším tržištěm P2P půjček, v ČR také největším, nejoblíbenějším, nejprověřenějším.

 

Zonky funguje už od roku 2015. Tehdy byl jen pro vyvolené, abyste se mohli stát jejich investorem, potřebovali jste speciální kód, s nimiž se kdysi ve velkém obchodovalo. Dnes už peer-to-peer portál se zebrou zná každý. Odpovídají tomu i čísla. Do konce roku 2017 získali lidé přes Zonky téměř 2 miliardy korun, půjčilo jim je 16 070 investorů.

 

Zonky půjčuje na dobu od půl roku do 7 let, můžete požádat o částku mezi 20 000 – 500 000 Kč, což je rozmezí, v němž pořídíte obrovské množství zajímavých aut. A úrok? Ten začíná na 3,99 %. U které banky takovou nabídku dostanete?

 

Výhodou je lidský přístup

 

Zonky si chválí jak investoři, tak dlužníci. Samozřejmě má své mouchy, investoři si v posledních měsících stěžují zejména na snížení výdělku, avšak to vás jako zájemce o půjčku nemusí tolik zajímat. Kromě příjemného úroku vás potěší, že se budete pohybovat mezi lidmi, nikoliv ve sterilním bankovním prostředí. Ze Zonky je vždy někdo k dispozici investorům i dlužníkům.

 

Co vás možná překvapí, je pečlivé prověřování. Zonky si zájemce o půjčky prověřuje možná i více než kdejaká banka. Na druhou stranu za ten úrok to stojí, navíc nejsou ani tak přísní. Například zápis v registru dlužníků SOLUS příliš nevadí, jestliže jste své minulé závazky doplatili a nyní máte dobrou platební morálku. Férovou nabídku se snaží vymyslet každému, pokud to jen jde. Když vás shledají problémovým klientem, navýší vám úrok.

 

Celé vyřizování trvá obvykle tři dny. Vaším hlavním úkolem při něm je sepsat svůj příběh. Popíšete, proč potřebujete nové auto, k čemu jej budete využívat atd. Lidsky sepsaný příběh zaujme investory a ti se na vás bleskově složí. Pak už budete jen spokojeně splácet, zatímco nové auto vám bude stát v garáži.

 

Uvažujete o P2P půjčce přes Zonky? Přečtěte si ještě recenze zákazníků na https://financer.com/cz/spolecnost/zonky/ a pak se rozhodněte.

 

Text: PR článek
Foto: Zonky

Galerie