Finanční úřad draží zabavená auta

Pokud zvažujete nákup ojetiny, tak by Vaší pozornosti neměla uniknout možnost nákupu zabaveného auta. Zajímavou alternativou k dražbám různých lokálních exekutorů jsou dražby vozidel zabavených Finanční správou ČR, které pak berňák (neboli finanční úřad ČR) pravidelně draží.
 

Vydáno: 5.1.2015

Dražby všech finančních úřadů jsou zveřejněny přehledně na jednom místě zde: dražby finančních úřadů.

Občas jsou k vidění zajímavé kousky, tento měsíc například Jeep Grand Cherokee s vyvolávací cenou 73 tisíc korun, nebo BMW 750d xDrive, kde už je vyvolávací cena pochopitelně vyšší.

Jak to funguje?

Zájemci o dražbu některého z nabízených aut se mohou dostavit v čas uvedený v dražební vyhlášce jako čas zápisu dražitelů. Po zapsání do seznamu dražitelů dostane zájemce svoje číslo a nic mu tak již nebrání se po zahájení naplno účastnit dražby. Začíná se částkou zvanou výše nejnižšího podánía pak už se jen přihazuje dle ochoty přítomných zájemců. Kdo nabídne nejvíce, ten vozidlo získá a po ukončení dražby a okamžitém zaplacení může ihned ve svém novém voze odjet.

Zajímavostí je, že pokud ve stejný moment nabídne více zájemců stejnou částku a nikdo se již nemá k jejímu překonání, tak o vítězi dražby rozhoduje losování. To probíhá tak, že licitátor vloží do sáčku čísla soupeřů a vylosuje jednoho z nich.

Je možnost si nejdříve auto vyzkoušet?

Zároveň s časem dražby je v dražební vyhlášce zveřejněn i čas prohlídky dražených věcí. Někdy to bývá například hodinu před dražbou, může se ale stát, že je prohlídka klidně i týden před samotnou dražbou. Při takové prohlídce je auto obvykle odemčeno a zájemci se mohou volně seznamovat s jeho stavem. Pokud to technický stav umožňuje, tak se úředníci finančního úřadu na vyžádání nezdráhají vozidlo i nastartovat. Na co však rovnou můžete zapomenout, je zkušební jízda – z objektu finančního úřadu se s autem můžete dostat až poté, co se na vrátnici prokážete potvrzením o uhrazení platby za vozidlo.

Musím s sebou mít peníze v hotovosti?

Součástí dražební vyhlášky je vždy informace o způsobu a lhůtách úhrady nejvyššího dražebního podání. Zjednodušeně by se dalo říct, že hotovost potřebujete vždy, neboť vozidla do zhruba půl milionu korun se musí uhradit okamžitě během dražby a u vozidel dražších je sice lhůta třicet dnů, navíc je ale vyžadována dražební jistina, jejíž složení je podmínkou pro účast na dražbě.

Závěrem lze tedy říct, že dražby finančních úřadů jsou zajímavá alternativa, ale je nutné sledovat aplikaci dražeb a doufat, že zrovna bude v dražbě auto našich snů.

Text: Libor Novák
Foto: Finanční správa ČR

Galerie