Fiat Topolino, další italské zmrtvýchvstání

Po úspěchu s reinkarnací modelu Fiat 500 se italská automobilka pustila do dalšího mini automobilu. Ten by měl v budoucnu soupeřit například s Volkswagenem Up! nebo Toyotou iQ. I když ještě není zcela jasné, jak by mělo nové Topolino vypadat, víme o něm už alespoň několik základních informací.

Vydáno: 7.7.2008

Fiat Topolino se vyráběl mezi lety 1936 a 1955. Potom ho nahradil legendární Fiat 500 který také patřil do kategorie mini vozů a jehož novou generaci Fiat v roce 2007 s velkou slávou představil.

Nové Topolino má být kratší než 3 metry, což by zajistilo jeho obratnost v městském provozu. Zajímavým prvkem má být také vzadu umístěný motor. S podobnou koncepcí přišel u konceptu svého mini auta i Volkswagen ve studii Up!, při realizaci ale došlo k přemístění na obvyklejší místo vpředu.

Použitým motorem by měl být dvouválec o objemu 0,9 litru ve dvou verzích, přeplňované a atmosférické o výkonech 105 a 65 koní. Zajímavé jsou i údaje o plánované spotřebě, která má být 3 litry na 100 km. Přitom se počítá s emisemi 90g CO2 na km.

Fiat plánuje nejmenší model vyrábět v srbské továrně Zastava, kterou před nedávnem koupil. Zahájení výroby se plánuje na rok 2010.

Text: Redakce
Foto: Autoexpress, Wikipedia

Galerie