Ferrari Scuderia by letos ráda titul. Pomoci má F150

UVNITŘ VIDEO: Jako první tým startovního roštu závodů Formule 1 představil svůj nový monopost tým Ferrari Scuderia. Stalo se tak s velkou slávou dnes v deset hodin dopoledne na půdě firemní továrny v Maranellu. Na počest 150. výročí sloučení Itálie nese vůz označení F150.

Vydáno: 28.1.2011

„F150 byl vytvořeno s jediným cílem a nemusím říkat s jakým, protože je to jasné,“ poznamenal na úvod ceremoniálu šéf Ferrari Stefano Domenicali.

Vítězství v seriálech závodů F1 je pro Ferrari v posledních letech spíše snem. Od dob nadvlády Michaela Schumachera, byl jedinou světlou výjimkou italského týmu úspěch Kimiho Räikkönena v roce 2008.

Ferrari si letos slibovalo další úspěch alespoň ve startovním poli. O poháru konstruktéru ani neuvažovalo. Dobré výsledky se letos dostavily až skoro v polovině šampionátu, kdy už Scuderie bolestně zaostávala za úřadujícím Red Bullem a svým věčným soupeřem McLaren.

Našlápnuto k titulu mistra světa měl Fernando Alonso, ale špatná strategie týmu v posledním závodě v Abů Zabí a na předjíždění impotentní trať zapříčinila Alonsův propad hluboko do startovního pole a ztrátu vedoucí pozice v šampionátu. Celkově se Alonso umístil na třetí příčce.

Ferrari si s vývojem letos hodně pospíšilo právě kvůli dramatickému odstupu týmu od špičky startovního pole v prvních závodech loňské série Formule 1.

F150 bylo vybudováno na základě nových pravidel. Monopost má limitní hmotnost 640 kilogramů, opětovně byl implantován systém KERS pro rekuperaci energie vzniklé bržděním, která krátkodobě může zvýšit rychlost vozu, zadní difuzor už není dvojitý a přední křídlo má pevnou pozici.

Podle informací Scuderie se výrazně také změnila aerodynamika. Přední část vozu se zvýšila a střední naopak snížila.

Ačkoliv si Ferrari s představením velmi pospíšilo, sami vývojáři si uvědomují nutnost dalšího velkého testování. „Auto, které zde dnes vidíte, se velmi liší od toho, které nakonec nasadíme do prvního závodu v Bahrajnu,“ uzavřel Stefano Domenicali.

Text: Redakce
Foto: Ferrari

Galerie