Elektromobil Kia Venga EV: na baterky 180 kilometrů

Snad všechny významné světové automobilky zkouší nějaké ekologické vozítko. Většinou jde o plug-in hybrid nebo čistý elektromobil. Miniaturní MPV Kia Venga EV je případem toho druhého. K pohonu auta tak slouží pouze akumulátory, se kterými městský vůz zvládne ujet vzdálenost až 180 km. Stále to není moc, co myslíte?


Vydáno: 9.3.2010

Kia Venga EV využívá, stejně jako většina elektromobilů představených v Ženevě, sadu lithium-polymerových baterií. S největší pravděpodobností je vyrobila společnost LG Chem. Články jsou ukryté pod podlahou elektromobilu, takže auto nepřijde o úložný prostor v zavazadelníku.

Elektromobil se může těšit z celkové kapacity 25 kilowatt hodin. O pohon se stará elektromotor o výkonu 80 kW a maximálním točivém momentu 280 Nm. To by mělo stačit k maximální rychlosti 140 km/h a zrychlení na stovku za 11,8 sekundy.

Kia Venga EV zvládne na jedno nabití ujet maximálně 180 km. Nabíjení baterií je ale extrémně rychlé. Během rychlého cyklu (50 kW) dokážou dosáhnout 80 procent své kapacity za 20 minut. Standardní nabíjení (3,3 kW) ovšem trvá zhruba osm hodin.

Text: Redakce
Foto: Kia

Galerie