Ekologové zbrojí proti Trabantům

Je to asi týden, co se mě kamarád zeptal „A to s tím trabantem můžeš na silnici? Není to náhodou zakázaný? Vždyť to strašně kouří.“ V jednom měl pravdu, trabant skutečně kouří. Ale kouří asi tak stejně jako Škoda 120. U té se ovšem nikdo nezeptá jestli její provoz není zakázaný a neekologický.

Vydáno: 25.4.2008

Samozřejmě že stará auta nemohou splňovat nejmodernější emisní normy, to by jednoduše nesměla na silnici. Jak je tedy možné že stále potkáváme trabanty zahalené do obláčku výfukových splodin?

V roce 1971 byla přijata směrnice EHK 15, stala se první normou, která určovala limity emisí ve výfukových plynech. Modernizována byla v roce 1989 a poté ještě několikrát. V současné době je v platnosti norma Evropské unie Euro 4.

Auta musí splňovat emisní předpisy, které platí v době, kdy jsou vyrobena. Výroba trabantů spadá do platnosti normy EHK 15. Její podmínky výroba splnila a proto mohl trabant vyrazit na silnice. Neexistuje žádný zákon, který by mohl uplatňovat platnost normy zpětně. Proto tedy nemůžeme vztahovat podmínky současné normy Euro 4 na vozy vyrobené před začátkem její platnosti.

Směrnice pro maximální limity škodlivin v automobilových výfukových plynech jsou rozděleny do dvou kategorií. První, směrnice 70/220/EWG, se vztahuje pouze na automobily schvalované nově do provozu. Druhá, směrnice 96/96/EG, platí pro vozy již provozované. Podle této jsou směrnice jsou uvedeny hodnoty pro automobily na benzin a bez katalyzátoru takovéto:

Vozy, vyrobené do 1. 10. 1986: Emise oxidu uhelnatého – 4,5%
Vozy, vyrobené po tomto datu: Emise oxidu uhelnatého – 3,5%

Emise oxidu uhelnatého se u Trabanta 601 pohybují v rozmezí 3,5% (± 1%), podmínky normy splňuje a není tedy důvod k zákazu jeho provozu na silnicích. Stejně tak, jako další desítky značek aut, která se dnes již nevyrábějí, ale stále se s nimi jezdí. Přesto je snahou ekologů a Strany zelených zakázat „stará“ auta. Jen si nedovedu představit kolik desítek tisíc lidí na vesnici si místo svých škodovek a wartburgů pořizují nové Fiaty, Lexuse a jiné vozy splňující současné emisní normy.

Text: Zuzana Procházková
Foto: Zuzana Procházková

Galerie