Ekologické semafory: pomůže odpočítávání červené snížit emise?

Řidič, který „zaspí“ na semaforech, dokáže pěkně rozčílit celou kolonu aut stojících za ním. Jenom kvůli němu přes křižovatku nepřejede tolik vozů, kolik by mělo a vzniká ještě delší fronta. To by mohly v budoucnosti změnit „ekologické“ semafory designéra Dmajana Stankovice. Konec červené umí totiž odpočítávat.

Vydáno: 7.12.2009

Předně, jde zatím jen o návrh pro americké křižovatky. Na nich totiž řidiči po červené nedostanou oranžovou na přípravu jako u nás, ale rovnou zelenou. Počet „spících“ řidičů je tak logicky větší. Navíc ve spoustě evropských zemích je na semaforech už umístěná přídavná signalizace, která po vteřinách odpočítává čas do zelené.

Řešení designéra Dmajana Stankovice by ale mohlo být řešením pro země, kde nic podobného není, tedy včetně České republiky. Vždyť to znáte, i když je u nás oranžová, občas na nějakého „spícího“ řidiče narazíte. A není to vůbec příjemné.

Stankovic vymyslel speciální červené světlo, kolem kterého se odečítají vteřinové dílky po směru hodinových ručiček. Jakmile všechny zhasnou, rozsvítí se zelená. Podle autora tohoto návrhu jde o ekologické řešení, protože řidič, který uvidí, že za pár vteřin padne zelená, může lépe odhadnout svou dojezdovou rychlost k semaforu a ušetřit tak palivo.

Uvidíme, zda se tenhle návrh chytne. Někteří Američané se bojí, že by se křižovatky mohly proměnit ve veřejné závodiště pro dragstery. Protože ale v Evropě něco podobného celkem úspěšně funguje, nevidíme důvod, proč tohle řešení alespoň na některých křižovatkách nevyzkoušet.

Text: Redakce
Foto: Yanko Design

Galerie