eCall schválen. Auta si od roku 2018 sama zavolají pomoc

Evropský parlament schválil zavedení systému eCall, tedy nouzového volání pro automobily. Ten umí automaticky zavolat na nouzovou linku 112. Ročně tak má zachránit 2500 životů. Funkce eCall bude povinná ve všech nových autech v EU nejpozději od 1. 4. 2018.
 

Novinka bude podle europoslanců zachraňovat životy. Palubní jednotka auta bude propojena s mobilním operátorem a automaticky upozorní na lince 112 (tedy policii, záchranáře a hasiče), že mělo auto vážnou dopravní nehodu. Oběti dopravních nehod by se tak měli dostat do nemocnice dříve.

Podle zpravodajky návrhu Olgy Sehnalové je nová funkce v autech důležitým krokem ke snížení úmrtnosti na silnicích a závažnosti zranění při nehodách. „ECall coby veřejná služba, která bude všem občanům poskytována zdarma bez ohledu na typ či pořizovací cenu vozu, k naplnění tohoto cíle přispěje,“ řekla dnes europoslankyně za ČSSD.

Systém eCall ale čelí i kritice, podle níž povede k omezení soukromí řidičů. Pohyb aut, která budou připojena k mobilní síti, totiž půjde snadno dohledat. Kdyby došlo ke zneužití, šlo by zjistit, kde auto je a kudy jelo.

 

Text: Redakce
Foto: eCall

Galerie