Do naftového BMW už nenatankujete omylem benzín

BMW představilo novou vychytávku pro veškeré své naftové motorizace: systém, který zabrání zasunutí jiné tankovací pistole, než jaká do otvoru od nádrže patří. BMW se tím snaží předejít množícím se situacím, kdy řidič z nepozornosti natankuje benzín do naftového auta. Příliš daleko pak už nedojede.

Vydáno: 1.2.2009

Problém nastává jen právě u naftových motorů, nikoli benzinových (naftová pistole do otvoru na benzin se zkrátka nevejde). Klasickými příklady omylů tohoto druhu jsou služební auta, které zaměstnanci často střídají. Mohou se vyskytnout také u motoristických novinářů, kteří často mění testovaná auta.

Systémem proti zasunutí jiné tankovací pistole budou v budoucnu vybaveny všechny vozy BMW, které spalují naftu. Měl by umožnit samozřejmě i tankování jinými způsoby, než pistolí u čerpací stanice – například z kanystrů.

Bavorskou automobilku k tomuto kroku dohnala skutečnost, že německá asistenční služba ADAC každý rok zasahuje u zhruba 5000 případů špatného natankování. To je velice nepříjemné nejen z časového hlediska, ale oprava je navíc velice drahá, a má i značný dopad na životní prostředí.

Proč se tyto případy objevují stále častěji? Podle BMW je to tím, že moderní naftové motory jsou velice kultivované a to méně zkušeným řidičům i řidičkám způsobuje u čerpací stanice potíže při rozpoznávání, co mají natankovat.

Text: Redakce
Foto: BMW

Galerie