Diablo, Gallardo, Caparo aneb čím chytá policie piráty silnic

V České republice naši ctění policisté „pomáhají a chrání“ svými vozy Škoda Octavia, Fabia nebo dokonce Felicia. Někteří úspěšnější dosáhli i na Mondea ST220. Teď čekáme na novou várku Passatů R36, ale pojďme se podívat na vozy, kterými jezdí zahraniční policejní hlídky a vezměme to pěkně po pořádku.

Vydáno: 23.11.2008

USA

Spojené státy jsou známy svými přísnými rychlostními limity, ale i v Americe se najdou lidé, kteří mají rádi vysokou rychlost. Například v jednom okrese ve státě Texas si šerif pořídil Hummer H2. Ovšem kdyby byl jen sériový, moc pirátů silnic by nepochytal. Svěřil svého miláčka do rukou tuningové firmy. Ta se opravdu vyřádila. Hodnota výkonu nyní činí 700 koní a maximální rychlost 250 km/h.

USA se proslavily také díky muscle cars. A tak si další texaský policista pořídil Ford Mustang. Výkon 305 koní na zadní nápravě a rychlost 240 km/h je dostatečný potenciál potírání silničního zločinu.

Každý stát v USA má také ve svém autoparku jedno z nejkrásnějších muscle car současnosti: Dodge Charger nebo Magnum. Oba tyto vozy jsou v podstatě podobné, liší se pouze karosérií. Ta je u verze Magnum kombi. Co se motoru týče, je použit vidlicový osmiválec HEMI. Z 5,7 litru vydoluje 368 koní.¨

Zatím jsme viděli jen klasické vozy s úpravami. Posledním autem je opravdová raketa z dílny značky Chevrolet. Ano ve státě Michigan má elitní policejní hlídka v garáži schovanou Corvettu. Srdcem tohoto skvostu je small-block o objemu 6,0 litrů, výkonu 400 koní a 580 Nm točivého momentu na zadní nápravě. Osobně bych se nechtěl dostat do křížku s tímto vozem.

Velká Británie

V této zemi můžeme najít spoustu krásných klikatých silnic, rovinek nebo dálnic. Proto britská policie moudře investovala do vozového parku. První autem, na které se podíváme, bude Mitsubishi Lancer EVO X. Už samotný název napovídá znalcům o čem se tu budeme bavit. EVO pohání dvoulitrový motor s turbodmychadlem a výkonem 280 koní.

Další moudrá volba padla na domácí Lotus Exige. Exige je opravdu řidičská lahůdka. Ti co měli štěstí řídit, vědí, o čem hovořím. Motor propůjčila Toyota. Jedná se 1,8litrový čtyřválec s výkonem 190 koní a točivým momentem 181 Nm. Říkáte si co takový výkon může znamenat, vždyť i Octavia má v naftové verzi 2.0  větší. Jenže Exige váží pouhých 875 kg.

To nejlepší jsem si nechal nakonec. V Anglii skupina lidí vytvořila naprostý unikát. Jedná se o vůz Caparo T1. Vzhled tohoto auta by jste mohli zaměnit s vozem F1. Pohonná jednotka je vidlicový osmiválec o výkonu 490 koní. Hmotnost této rakety je pouhých 500 kg. Poměr váha výkon je téměř 1000 koní na tunu. Majitelé Vyeronu, třeste se!

Německo a Rakousko
Němečtí policisté potřebují pro své dálnice s neomezenou rychlostí opravdu něco svižného. A pokud možno od domácího výrobce. A ostatně kdo by nechtěl svou pracovní dobu trávit za volantem Porsche. Třeba v 911 Carrera S s úpravou od Techartu a výkonem 370 koní. Za pouhých 125 000 euro.

Pro každodenní boj za spravedlnost bude asi potřeba něco civilnějšího. U našich jižních sousedů v Rakousku si do městské džungle pořídili Smart Fortwo. Asi to bude lepší volba než všechny ty vidlicové osmiválce se stovkami koní. Rakušané testovali i už zmíněnou 911 Carrera, ale po půl roce se přesunula do muzea. A proč? „Příliš málo prostoru,“ zněla hlavní výtka.

Rusko

Jak praví klasik: „v Rusku je možný všechno.“ A tak na straně „dobrých“ hochů brázdí silnice Porsche Cayenne. A místní policejní sbor nedá na jejich spolehlivost dopustit. Není se jim co divit, přeci jen osmihodinová denní šichta proseděná v Ladě 2101 dokáže motivovat.

Itálie

Myšlenka, že by italští policisté jezdili v Porsche, je zcela zcestná. V jižní části měli policisté hned jasno. Pět set koní Lamborghini Gallardo bude to pravé na lov dálničních hříšníků.

Asie

Korejci také sáhli po vozu italského býka. Konkrétně po Lamborghini Diablo. Ovšem tento vůz se stal legendárním pro svoji syrovost a těžkou řiditelnost. Proto mají korejští policisté problémy ho udržet na uzdě. Co vás napadne při spojení slov Japonsko, auto a rychlost? Jasně Nissan Skulině GT-R! A právě předešlou generaci používá tamní policie proti milovníkům tuningu. Pohon všech čtyř kol a ohromné turbo je mocná zbraň na mladé pouliční závodníky s horkou krví.

Text: Jan Heřmanský
Foto: Archiv

Galerie