Desatero: Jak jezdit bezpečněji?

Jízda autem nás baví, ale vždy se chceme hlavně dostat do cíle v pořádku. Zvlášť v létě, kdy je na silnicích plno svátečních řidičů, je důležité snažit se minimalizovat rizika možných nehod. Určitě většinu z těcho zásad znáte, ale není na škodu si je zopakovat.

1. Nejezděte unavení

Tohle vypadá jako úplně základní poučka, ale vězte, že většina nehod vzniká z nepozornosti a příčinou nepozoronosti je často únava. Před delší cestou se dobře vyspěte. Když cítíte, že jste unavení, zastavte, dejte si kafe, projděte se, nadýchejte se vzduchu. Střídejte se za volantem. Pozor také na dlouhé noční přesuny. Když je opravdu zle, zaparkujte a vyspěte se v autě, je to lepší než havarovat.

2. Alkohol za volant nepatří

Alkohol negativně ovlivňuje reakční čas a váš celkový úsudek. Jedno pivo k obědu nic není, řeknete si možná. Ale v Česku je zákaz alkoholu za volantem přísný a neměli byste pít vůbec. Zákeřný je také zbytkový alkohol, po dlouhé noci ho máte v krvi i ráno. Pokud bouráte “pod vlivem”, dost se to prodraží, pojišťovny škodu neproplatí — i kdyby naboural někdo vás. Totéž samozřejmě platí i o drogách, byť by to byly třeba jen rostliny.

3. Eliminujte cokoliv, co by vás rozptylovalo

Nejen alkohol může ovlivnit vaší pozornost. Máte hlad? Najezte se. Máte žízeň? Pijte. Potřebujete něco vyřešit? Volejte, mailujte, pište, čtěte, hádejte se s manželkou — ale ne při řízení. Vždycky můžete zastavit.

4. Nevolejte a hlavně nepište SMS

Za volant nepatří ani telefon, a i když bychom tolerovali volání, policie tak mírná nebude. Navíc často vidíme, že lidé při telefonování nemají auto plně pod kontrolou. Už vůbec se nebavíme o psaní sms, to zakazujeme úplně. Pokud se při jízdě nudíte, pusťte si rádio. Na většinu zpráv nepotřebujete odepsat hned, chvíli to počká. Nebo můžete bezpečně zastavit. 

5. Zopakujte si dopravní předpisy

Zvlášť při cestách do zahraničí doporučujeme si přečíst, jaké jsou rozdíly v zákonech. V Evropě jsou dopravní předpisy dost podobné, ale rozhodně ne stejné. Liší se povolená rychlost i povinná výbava. A pozor na přestupky, ve většině zemí jsou pokuty dražší než v Česku.

6. Seznamte se s autem

Ne vždycky jedete svým autem. Ať už ho máte půjčené od přátel nebo z autopůjčovny, seznamte se nejdřív s tím, jak funguje. Jak doporučují odborníci na https://www.levnaautopujcovna.cz/bezpecne, podívejte se, kde se zapíná klimatizace, rádio, hudba, handsfree, tempomat, jak se zatahuje ruční brzda nebo na které straně je nádrž. Také si nastavte sedačku, zrcátka a volant. Je to lepší než dělat to za jízdy.

7. Zkontrolujte si auto

Asi nechcete zůstat stát někde na dálnici, v polích, v pustině. Abyste takovým situacím předešli, překontrolujte si auto, než se vydáte na cestu — jestli je všechno vizuálně v pořádku, není pod ním louže oleje, nechybí v kufru rezerva a podobně. Hlavně také zkontrolujte, jestli je dost oleje v motoru.

8. Ve špatném počasí jeďte pomaleji

Na dánici se dá jet rychle, ale když prší, radši trochu zpomalte. Budete mít víc času na reakci, auto bude stabilnější, a když už se něco náhodou stane, následky nehody jsou při nižší rychlosti menší. Totéž platí o večerním šeru, velkém horku a tak dále.

9. Připoutejte se prosím

Bezpečnostní pásy zachraňují život. Není žádný důvod si pás nezapínat — trvá to přesně dvě sekundy. Může to zachránit vás i posádku v autě. Moderní auta vás navíc v případě nehody přitáhnou do ideální polohy. Až na vás vystřelí airbag, dáte nám za pravdu.

10. Buďte ohleduplní k ostatním

Jezděte spíš defenzivně — jde to, i když spěcháte. Držte si odstupy, dávejte blinkr včas, přejíždějte z pruhu do pruhu plynule, nedupejte na brzdu. Zůstaňte ve střehu, všímejte si okolí, koukejte se do zrcátek a chovejte se předvídatelně, aby ostatní řidiči věděli, co od vás mají čekat. Snažte se jet tak, aby vás neohrozilo, když někdo jiný udělá chybu. Ale buďte tolerantní, také se vám to možná někdy stane.

Text: Redakce
Foto: Pixabay

Galerie