Desatero: Jak být lepší řidič

Na českých silnicích to často připomíná džungli. Můžeme to kritizovat, ale pokud chceme situaci zlapšit, začít bychom měli u sebe. Pojďme si zopakovat pár základních pravidel, jak být lepším řičem.

1. Nejezděte otrocky podle předpisů

Pravidla jsou nastavena univerzálně, ale svět univerzální není. Podmínky jsou jiné podle kvality řidiče, auta, počasí, denní doby… V České republice máme nadbytek značek a omezení rychlostí je na mnoha místech podřízono nikoliv bezpečnosti, ale vybírání pokut. Proto u řízení přemýšlejte. Samozřejmě nemůžete předjíždět dvojitou plnou čáru, ale krátce zvýšit rychlost, abyste odvrátili problém, samozřejmě můžete.

2. Znejte pravidla

To ale neznamená, že na zákon o provozu na pozemních komunikacích máte kašlat. Samozřejmě musíte znát pravidla, musíte vědět, co si můžete dovolit a co už je za hranou. K tomu ale patří znát nejen své povinnosti, ale také práva. Abyste v případném sporu s policií netahali za kratší konec provazu. Školení řidičů v jejich právech najdete třeba na fóru 30kmh.cz nebo na stránkách D-Fens.

3. V žádném případě nedělejte naschvály

Určitě vás občas někdo na silnici naštve. To nejhorší, jak to řešit, je začít se mstít. Nechte to být, i když jste v právu. Ukazovat svaly je nebezpečné a i v České republice je několik případů, kdy za vybržďování šli řidiči na několik let do vězení. Pokud je někdo na silnici agresivní, lepší je ho nechat odjet. Když je na vás někdo drzý v hospodě, taky se nejdete hned poprat, že? Proto nevybržďujte auta, která jedou moc blízko za vámi, neblokujte levý pruh když nepředjíždíte, nezrychlujte, když vás někdo předjíždí. Je to fakt zbytečné.

4. Jezděte, trénujte, sbírejte zkušenosti

Víc jezdit = mít víc zkušeností. Nejhorší řidiči jsou ti sváteční, co vůbec nejezdí. Proto pokud nemáte zkušnosti za volantem, nejlépe uděláte, když budete řídit při každé příležitosti. Ideálně za asistence nějakého zkušeného řidiče — manžela, kamaráda, kolegy, který vám řekne, co děláte špatně a jak to můžete zlepšit. Zkušenosti získáte jedině tréninkem, potom budete ale mnohem lepší řidič.

5. Zaplaťte si školu smyku

Na řadu situací se ale v běžném provozu nepřipravíte. Až dostanete smyk na vodě nebo na sněhu, je dobré vědět, jak se chovat. Proto doporučujeme si aspoň jednou vyzkoušet školu smyku, která vás na tyhle situace připraví. Obecně je vždy dobré se zlepšovat tréninkem, můžete si třeba zaplatit i jízdu po okruhu nebo v terénu. A když nechcete trénovat v praxi, zkuste si přečíst aspoň teorii, na internetu je mnoho školení řidičů online, která k tomu můžete využít. Některé firmy nebo úřady zavedly povinné školení řidičů referentů, protože vědí, že se vyplatí mít ve služebních autech dobré řidiče.

6. Přečtěte si, jak vaše auto funguje

Dnešní auta mají v sobě plno bezpečnostních systémů, které se snaží chránit řidiče. Někdy ale také dokážou pěkně vyděsit. Proto doporučujeme prostudovat manuál nebo radši nějaký dobrý technický web, abyste věděli, co se vám děje pod koly. Jak funguje ABS asi tušíte, ale co ESP nebo ASR? Jak se zachová adaptivní tempomat, když se blíží srážka? Co udělají předpínače bezpečnostních pásů? Aby vás nevyděsilo to škubnutí, až vás ve smyku přitáhnout, nebo až na vás začne křičet červený displej na přístrojovce. Je to dobré vědět, budete chápat co se děje, až se dostanete do mezní situace.

7. Naučte se parkovat

Dobře zaparkovat auto je ohleduplné k ostatním. Ve městech je míst málo a nic nenaštve víc, když někdo zabere dvě místa špatným parkováním. Když se vejdete do menšího prostoru, třeba si ušetříte také zbytečné ježdění kolem bloku a hledání jiného místa. A když zaparkujete rychle, budete blokovat méně lidí, kteří potřebují projet.

8. Jezděte vpravo

Levý pruh je jen pro předjíždění. To každý jistě ví, na dálnici to tak ale obvykle nevypadá. Dobrý řidič uhybá vpravo, i když jede rychle, levý by měl zůstat volný pro případné ještě rychlejší řidiče. Stejně tak na okresce není ostuda uhnout částečně do ostavného pruhu, když někdo spěchá. Obvykle stačí jen lehce pohnout volantem.

9. Buďte předvídatelný

Dobří řidiči ukazují okolí, co se chystají udělat. Špatní řidiči nepoužívají blinkr. Buďte raději dobrý řidič, který před křizovatkou nejdřív bliká, pak teprve točí volantem. Který přejíždí z pruhu do pruhu plynule, aby si ho ostatní včas všimli. Který necuká volantem, nedupe na brzdu ani na plyn. Jezdí plynule.

10. Přemýšlejte

Situace na silnicích je někdy komplikovaná a žádná pravidla nevyřeší všechno. Ať už to jsou zákony, nebo doporučení, jak být lepším řidičem. Proto prosíme, abyste při řízení přemýšleli, vyřeší se tím hodně problémů a předejde se tím nebezpečným situacím. A nezapomeňte: chybu může udělat každý, ale slušný řidič se z ní poučí. A dokáže ji odpustit ostatním.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie