Dálniční známka 2012: zdražení na 1500 korun

Vládní spory o rozpočtu se prodraží i řidičům. Jedním z prostředků, jak naplnit kasu Ministerstva dopravy, má být zdražení dálničních známek. Řidiči osobních aut mají od příštího roku za známku platit až 1500 korun, uvedly Hospodářské noviny. Pro rok 2012 podraží i mýto pro nákladní dopravu.

Vydáno: 29.7.2011

Nový ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) je ve své funkci teprve několik dnů, ale už našel snadné řešení, jak naplnit prázdnou pokladnu svého ministertva: zdraží dálniční známky. Podle Hospodářských novin se mají známky pro osobní vozy zdražit na 1500 korun. Naposledy se zdražovalo na rok 2010, a to z tisícovky na 1200 korun.

Přehled: Dálniční známky 2012

„Předpokládáme, že zdražení dálničních známek nám přinese 700 milionů korun navíc,“ řekl náměstek ministra Lukáš Hampl. Tento plán v praxi znamená, že každý řidič od ledna za dálniční známku utratí zhruba o 300 korun navíc, uvedly HN.

Jízda po dálnici se prodraží i řidičům nákladních vozů, ministr chce vybrat o dvě miliardy víc na mýtném.

Ke zdražování známek se Ministerstvo dopravy uchyluje poté, co se koaliční straně Věci veřejné nepodařilo přesvědčit ministra financí Kalouska (TOP 09), že na dopravu je potřeba o 14 miliard více než v letošním roce, a musí se smířit jen se čtyřmiliardovým navýšením rozpočtu.


Text: Redakce
Foto: Ministerstvo dopravy

Galerie