Dálniční „stíhače“ pro policii: výkonné, ale levné

Kromě běžných služebních aut, které chce policie pořídit v průběhu následujících tří let, se chystá nákup šestnácti rychlých vozidel pro dálniční hlídky. Policisté kritéria veřejné zakázky zatím tají. Auta by ale měla být výkonná a přitom nezruinovat rozpočet.

Vydáno: 28.4.2008

„Dálniční vozidla by měla mít dvoulitrové benzínové motory s vysokým výkonem. Jejich cena by neměla přesáhnout 800 tisíc korun,“ řekl iHNed.cz policejní mluvčí David Kubalák s tím, že všechna auta budou v civilním provedení.

Po koupi by měla být navíc vybavena radarem v ceně zhruba jednoho milionu korun. „Dálniční hlídce se bude určitě ještě hodit systém na rozpoznávání SPZ v registru, který přijde na dalších zhruba 500 tisíc,“ sdělil iHNed.cz dopravní expert Stanislav Huml. Celkově by tedy mohla policie za dálniční vozidla utratit necelých 37 milionů korun.

„Další informace před zahájením výběrového řízení sdělovat nebudeme,“ dodal Kubalák. Policie vypíše soutěž o zakázku do měsíce. Nová vozidla by se na dálnici měla objevit ještě do konce letošního roku.

Octavia RS nebo Renault Laguna?
Do užšího výběru na dodávku služebních vozů pro policii se dostaly výrobci Škoda, Volkswagen a Renault. Policie chce pořídit 2 800 až 3500 aut. Na nákup vozů má zhruba 1,4 miliardy korun.

Pokud by se do finále na dálniční „stíhače“ dostaly opět stejné automobilky, mohla by piráty silnic stíhat Škoda Octavia RS 2.0 TFSI s výkonem 200 koní za 754 900 korun. Ta je nejrychlejším sériově vyráběným českým autem.

Policie by mohla používat také Renault Laguna 2.0 T o výkonu 170 koní, který přijde bez stokoruny na 800 tisíc. Volkswagen Passat 2.0 FSI je za 825 300 korun mimo rozpočet, policie by proto musela sáhnout po menším modelu Jetta 2.0 FSI s výkonem 150 koní za 699 300 Kč.

Text: Jan Markovič (autor publikoval článek také na serveru iHNed.cz)

Galerie