Co byste měli vědět, když kupujete pneumatiky

Správnému výběru pneumatik byste měli věnovat dostatečnou pozornost. Pneumatiky jsou totiž to jediné, co zprostředkovává autu styk s vozovkou. Chybný výběr může být proto příčinou dopravní nehody, vyšší spotřeby auta nebo horších jízdních vlastností. Na co se tedy zaměřit, když se chystáte kupovat nové gumy a jak se o ně správně starat?

Nepodceňujte hloubku vzorku

Hloubka vzorku hraje při výběru zásadní roli. Zimní pneumatiky musí mít ze zákona minimální hloubku dezénu 4 mm, u letních gum je to pak 1,6 mm.  Někteří výrobci dodávají pneumatiky i s 9 mm dezénem. Pokud uvidíte, že mají vaše pneumatiky sjetý vzorek, raději před jejich výměnou vůbec nevyjíždějte. Obzvlášť nebezpečná pak může být jízda v zimě. Každý milimetr je totiž znát a prodlužuje brzdnou dráhu auta. Nové gumy s vyšším vzorkem vám zaručí, že auto bude dobře sedět na silnici, a poradí si se sněhem i případnou námrazou.

Jezdíte celý rok na zimních gumách? Rozhodně tím neušetříte

Někteří řidiči se snaží odlehčit svojí peněžence a na zimních pneumatikách jezdí i v létě. Jedná se ovšem o velmi krátkozraké řešení. Za prvé se zhoršují jízdní vlastnosti auta, protože zimní kola se vlivem tepla na vozovce rozpínají. Za druhé se pneumatiky mnohem rychleji opotřebují, takže řidiči musí nové obutí kupovat dříve. Vždy platí, že i ty nejlevnější nové pneumatiky jsou lepší než drahé, ale sjeté. S ojetým vzorkem vám také hrozí vyšší riziko aquaplaningu. Kola nezvládnout rychle odvést přebytečnou vodu a než se nadějete, auto se stane neovladatelným.

Jak prodloužit pneumatikám životnost

Další otázkou zůstává, jak se o pneumatiky starat, aby měly co nejdelší životnost:

  • Pomoci jim můžete například tím, že nebudete v autě přepravovat příliš těžké věci. Určitě jste už viděli naložené auto tak, že se sotva rozjíždělo. Na to pozor. Přílišná zátěž pneumatikám škodí a velmi rychle je opotřebovává.
  • Zároveň nezapomínejte pravidelně měřit tlak. Životnost a bezpečnost pneumatik záleží právě na tomto faktoru. Příliš nízký nebo naopak vysoký tlak brání optimálnímu styku s vozovkou. Následkem je pak horší přilnavost a nerovnoměrné otírání vzorku pneumatik.
  • Sledujte, jestli pneumatiky nejsou poškozené. Pokud musíte s autem nevyhnutelně najet na překážku, jakou je například obrubník, najeďte si v tupém úhlu a velmi pomalu. Vždy zkontrolujte, jestli nevznikl na kole defekt.
  • Pneumatiky skladujte v suchu, chladu a na tmavém místě. Samostatné pneumatiky postavte vedle sebe nejlépe do stojanu. Pokud skladujete celá kola, vystavte je do sloupce.

Tak už víte, jak pneumatiky příště koupit a jak se k nim chovat, abyste za pár měsíců neběželi pro nové? Pokud ve vás i nadále zůstávají pochybnosti, a přece jenom byste s výběrem nových pneumatik potřebovali pomoci, obraťte se na profesionály z iPneu.cz, kteří vám ochotně s výběrem správných pneumatik i jejich údržbou poradí.

Text: Redakce
Foto: Archiv

Galerie